Pedro Almodóvar zekranizował „Pełnię miłości” Sigrid Nunez. Polska premiera filmu „W pokoju obok”
Od piątku, 27 grudnia, na ekranach polskich kin można oglądać najnowszy film Pedra Almodóvara z Julianne Moore i Tildą Swinton w rolach głównych. Melodramat „W pokoju obok” to pełna emocji opowieść o pożegnaniach, spełnieniu, macierzyństwie i rodzinie z wyboru, a przede wszystkim – o życiu na swoich zasadach. Pełnometrażowy anglojęzyczny debiut reżysera został nakręcony na podstawie powieści „Pełnia miłości” Sigrid Nunez.
Akcję „W pokoju obok” Almodóvar umieścił na Wschodnim Wybrzeżu USA. To w Nowym Jorku spotykają się przyjaciółki sprzed lat: wzięta pisarka Ingrid (w tej roli Julianne Moore) i Martha (Tilda Swinton), reporterka wojenna, która toczy właśnie najważniejszą bitwę swojego życia. Rozdzieliły je zawodowe i prywatne wybory, a na nowo łączy los, którego się nie wybiera. W dramatycznych okolicznościach Ingrid i Martha dostrzegają szansę, by jeszcze raz przeżyć coś wspólnie.
Jak zwraca uwagę Almodóvar, „W pokoju obok” opowiada o odnowieniu starej przyjaźni w intymnych, ekstremalnych okolicznościach. Martha umiera na raka. Chce spędzić ostatnie dni w wynajętym domu poza miastem, a następnie odejść z tego świata, zażywając pigułkę. Ingrid ma z nią pojechać i towarzyszyć jej w sąsiednim pokoju.
„Towarzyszenie komuś to jedna z najbardziej pożytecznych rzeczy dla drugich. To coś wyższego niż uczucia wyższe, jak miłość, przyjaźni czy braterstwo i siostrzeństwo. Bycie blisko, ciche, wspierające, ludzkie zrozumienie jest czasami wszystkim, co możemy zrobić dla kogoś. Nie jest nawet koniecznie, by druga osoba była dobrym partnerem do rozmowy” – mówi Almodóvar. „Aby komuś towarzyszyć, nie trzeba mówić, najlepiej towarzyszyć, słuchając, wiedząc, jak słuchać aktywnie, aby osoba mówiąca widziała swoje słowa odbite w oczach tego, kto słucha i jej towarzyszy” – dodaje reżyser.
Film „W pokoju obok” to spotkanie dwóch fantastycznych aktorek: Julianne Moore i Tildy Swinton. „Miałam nadzieję, że nasze drogi się skrzyżują w znaczący sposób, ale nie sądziłam, że tak się stanie. Zawsze chciałam pracować z Tildą, ale wątpiłam, że znajdzie się projekt, który połączy nie tylko dwie starsze aktorki, ale na dodatek obie rude! Pedro dał mi ten niesamowity prezent” – mówiła Julianne Moore w trakcie wydarzenia Women in Hollywood organizowanego przez „Elle”.
„W moich filmach postacie dużo mówią, słowo jest równie istotne jak w teatrze. Spośród wszystkich elementów narracji (…) to aktorzy, aktorki naprawdę opowiadają historię. Tu Tilda Swinton i Julianne Moore biorą na swoje barki ciężar całego filmu” – komentuje Almodóvar. „To prawdziwy tour de force dla obu aktorek. Długie monologi Tildy – ciągnięte przez nią z absolutnym mistrzostwem – utrzymują uwagę, ponieważ przeplatają się z intensywnym spojrzeniem Julianne, która jej słucha. (…) Czasami podczas zdjęć zarówno ekipa, jak i ja byliśmy na skraju łez” – dodaje reżyser.
Almodóvar swój pierwszy anglojęzyczny pełnometrażowy film oparł na powieści „Pełnia miłości”. To nie pierwszy raz, kiedy hiszpański reżyser sięga po literaturę. „Julieta” była filmową adaptacją opowiadań Alice Munro, laureatki literackiej Nagrody Nobla. Inspiracja do stworzenia „Drżącego ciała” wyszła od powieści „Live Flesh” brytyjskiej pisarki Ruth Rendell. Z kolei „Skóra, w której żyję” została oparta na powieści „Tarantula” pióra Thierry’ego Jonqueta. Tym razem Almodóvar sięgnął po prozę Sigrid Nunez.
Urodzona w 1951 roku w Nowym Jorku pisarka ma w dorobku dziewięć powieści, w tym: „Dla Rouenny” (2001), „Przyjaciela” (2018), „Pełnię miłości” (2020), a ostatnio „Słabszych” (2023). W Polsce jej książki publikuje Wydawnictwo Pauza. Popularność przyniósł Nunez „Przyjaciel”, czyli opowieść o stracie, przyjaźni, starzeniu się i nowojorskim środowisku literackim. Książka szybko stała się bestsellerem „New York Timesa”, a także zapewniła autorce National Book Award. „Przyjaciel” doczekał się również filmowej adaptacji. Powieść została przeniesiona na ekran przez reżyserów Davida Siegela i Scotta McGehee. W głównych rolach w filmie występują Naomi Watts i Bill Murray.
Wydana tuż po sukcesie „Przyjaciela” powieść „Pełnia miłości” zdobyła uznanie krytyki i sprostała wysokim oczekiwaniom. Pisząca o kobietach Nunez stworzyła poruszającą historię o przyjaźni i pożegnaniach, Almodóvar zaś w tę nowojorską historię tchnął swój charakterystyczny styl. Podobnie jak Nunez w centrum akcji umieszcza bohaterki, tak Almodóvar poświęca im najwięcej czasu ekranowego i to w stronę silnych kobiecych postaci kieruje kamerę.
W rozmowie z magazynem „Time” Sigrid Nunez, tuż po pokazie „W pokoju obok”, powiedziała: „Czuję się teraz jak najszczęśliwsza pisarka na świecie. Te książki (’Przyjaciel’ i 'Pełnia miłości’) były dla mnie bardzo znaczące, a teraz mam ich dwie piękne interpretacje. Moja wizja przerodziła się w wizje innych, naprawdę utalentowanych ludzi”.
Film „W pokoju obok” wchodzi do polskich kin 27 grudnia w dystrybucji Gutek Film. Poniżej zobaczycie zwiastun:
Plakat promujący film „W pokoju obok” Pedra Almodóvara:
Powieść „Pełnia miłości” Sigrid Nunez ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Pauza w tłumaczeniu Dobromiły Jankowskiej:
[am]
fot. mat. prasowe Gutek Film
Kategoria: film