„Patria” – nowy hiszpański serial HBO Europe na podstawie bestsellerowej powieści Fernando Aramburu zapowiedziany na koniec września

7 września 2020

„Patria”, wychwalana przez samego Mario Vargasa Llosę powieść hiszpańskiego pisarza Fernando Aramburu, doczekała się ekranizacji. Serial o dwóch skonfliktowanych rodzinach, rozgrywający się na tle działań terrorystycznych separatystycznej organizacji ETA, będzie miał swoją premierę 27 września w HBO GO i HBO3.

Akcja „Patrii” toczy się na przestrzeni przeszło trzydziestu lat i osadzona jest w Kraju Basków. W dniu, w którym ETA ogłosiło zawieszenie broni, Bittori odwiedza cmentarz, na którym pochowany jest jej zamordowany przez terrorystów mąż Txato. Kobieta zwierza mu się, że postanowiła wrócić do rodzinnej wioski, w której razem mieszkali, aby spróbować ułożyć sobie życie na nowo. Czy będzie jednak w stanie funkcjonować obok tych, którzy ją prześladowali zarówno przed, jak i po ataku, wywracając jej życie do góry nogami? Czy kiedykolwiek będzie w stanie dowiedzieć się, kim był zamaskowany napastnik, który tego deszczowego dnia zabił jej męża? Obecność Bittori w wiosce powoduje zamęt, rozwściecza też jej sąsiadkę Miren, niegdyś bliską przyjaciółkę i matkę Joxe Mariego, osadzonego w więzieniu terrorysty i prawdopodobnego zabójcy Txato.

Co zaszło między tymi dwiema kobietami? Co zatruło życie ich dzieci i mężów, którzy byli w przeszłości ze sobą tak blisko? Przepaść, która ich dzieli oraz głęboko zakorzenione przekonania sprawiają, że wymazanie wszystkiego z pamięci staje się wręcz niemożliwe. Ale czy będą w stanie sobie wybaczyć, żyjąc w społeczności podzielonej przez fanatyzm polityczny?

Powieść Fernando Aramburu nie tylko spotkała się z zachwytami krytyki, ale też osiągnęła sukces komercyjny. W samej Hiszpanii sprzedano już ponad pół miliona egzemplarzy „Patrii”. „Książka nas uwodzi, doprowadzając do przekonania, że opowiedziana w niej historia przedstawia po prostu zwykłe życie. Jest wnikliwym opisem upadku moralnego wywołanego przemocą” – pisał Mario Vargas Llosa. W Polsce „Patria” ukazała się nakładem Wydawnictwa Sonia Draga.

Twórcą i scenarzystą serialu opartego na powieści Fernando Aramburu jest Aitor Gabilondo, za reżyserię odpowiadają: laureat nagrody Goya Félix Viscarret oraz Óscar Pedraza. Producentami wykonawczymi z ramienia HBO Europe są Miguel Salvat, Steve Matthews i Antony Root.

Premiera serialu „Patria” zaplanowana została na 27 września w HBO3 i HBO GO. Tego dnia w serwisie HBO GO udostępnione zostaną dwa pierwsze odcinki, a na antenie HBO3 ich emisja odbędzie się kolejno o godzinie 21:00 i 22:00. Kolejne odcinki będą mieć swoją premierę co tydzień w niedzielę. Ekranizacja będzie mieć swoją premierę tego samego dnia w 21 krajach europejskich, w których dostępne jest HBO, w tym w Polsce. Serial dostępny będzie również w Stanach Zjednoczonych oraz ponad 40 krajach Ameryki Łacińskiej.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun serialu „Patria”:

Okładka polskiego wydania powieści „Patria” Fernando Aramburu:

[am]
fot. i źródło: HBO

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film