„Opowieść podręcznej” ? zwiastun serialu na podstawie dystopijnej powieści Margaret Atwood!

7 lutego 2017


Miłośnicy twórczości Margaret Atwood mogą czuć się wyjątkowo usatysfakcjonowani. Nie tak dawno informowaliśmy o polskim wydaniu książki „Oryks i Derkacz”, a teraz przyszła kolej, aby podzielić się zwiastunem serialu, który zrealizowano na podstawie „Opowieści podręcznej”.

Serial „Opowieść podręcznej”, którego pilotażowy odcinek zostanie wyemitowany 26 kwietnia na platformie telewizyjnej Hulu, jest ekranizacją książki Margaret Atwood opisującej dystopijną rzeczywistość. Akcja rozgrywa się w niedalekiej przyszłości w Republice Gileadzkiej ? totalitarnym państwie założonym na terytorium dawnych Stanów Zjednoczonych. Reżimowy porządek ustanawia i sankcjonuje tam Bank Myśli Synów Jakuba, grupa fanatyków, którzy uważają, że kobiety powinny zostać zdegradowane do roli niewolnic i reproduktorek. Główną bohaterką historii jest młoda kobieta, która po bezlitosnym oddzieleniu od męża i córki trafia do obozu, gdzie zostaje wyszkolona na tytułową „podręczną”, a później – w charakterze służącej – wysłana do domu swojego nowego pana, na chwałę którego otrzymuje imię Freda.

W roli głównej w serialu wystąpi Elisabeth Moss („W drodze”, „High-Rise”, „Mad Men”). Na ekranie partnerować jej będą między innymi Joseph Fiennes, Jordana Blake, O-T Fagbenle, Yvonne Strahovsky oraz Samira Wiley. Twórcą serialu, scenarzystą i współproducentem został Bruce Miller, nadzorujący wcześniej prace nad takimi produkcjami telewizyjnymi, jak „Ostry dyżur”, „The 100” czy „Eureka”.

Oryginalna powieść Margaret Atwood opowiedziana jest z punktu widzenia Fredy. Dzięki zastosowaniu takiej narracji adaptacja książki stanowiła dla filmowców pewne wyzwanie. Aby wizualnie oddać charakter książki, zdecydowano się zarejestrować wiele maksymalnych zbliżeń na twarz aktorki wcielającej się w główną bohaterkę. Elisabeth Moss mówi, że ujęcia były kręcone z tak bliska, że nie mogła nawet ruszyć głową do przodu, boby uderzyła w kamerę.

Jako ciekawostkę warto dodać, że w 1990 roku na motywach „Opowieści podręcznej” zrealizowano już jeden kinowy film wyreżyserowany przez Volkera Schlöndorffa, autora wyjątkowo głośnej adaptacji „Blaszanego bębenka”. Wówczas w rolę główną wcieliła się Natascha Richardson.

[mw]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film