Opowieść o pięknie gór i znaczeniu przyjaźni. Ekranizacja „Ośmiu gór” Paola Cognettiego w maju w kinach. Zobacz zwiastun

4 kwietnia 2023

W maju na ekrany polskich kin trafi film na podstawie powieści Paola Cognettiego „Osiem gór”. Obraz w reżyserii Felixa van Groeningena oraz Charlotte Vandermeersch oddaje hołd pięknu gór oraz znaczeniu przyjaźni.

Głównym bohaterem „Ośmiu gór” jest Pietro, dziecko z miasta, nieco humorzasty samotnik. Gdy jego rodzice odkrywają maleńką wieś w Dolinie Aosty u stóp masywu Monte Rosa, czują, że znaleźli swoje miejsce na ziemi. To tam Pietro spędza odtąd wszystkie letnie wakacje i poznaje Bruna, ostatnie dziecko zamieszkujące tę zapomnianą górską wioskę. Przez lata Bruno pozostaje wierny swojej górze, podczas gdy Pietro jest tym, który przyjeżdża i odjeżdża. Ich przyjaźń – choć często na odległość – przetrwa bardzo długo.

W końcu jednak trzydziestoletni Pietro decyduje się zostawić za sobą życie dużego miasta i wyjechać w góry. Nie odnajduje się w swoim dotychczasowym, pełnym zgiełku życiu, chociaż sam nie potrafi określić czego mu brakuje. Pamięta jednak, że prawdziwie wolny i szczęśliwy czuł się jedynie w dzikich Alpach, gdzie spędzał w dzieciństwie każde lato. Zaszczepiona w nim miłość do gór i odkrywania nowych ścieżek każe mu wyruszyć w świat, w którym nowe znajomości i stare przyjaźnie staną się ścieżką do odnalezienia siebie.

„Osiem gór” to ekranizacja bestsellerowej powieści Paola Cognettiego. Za reżyserię odpowiada twórca „Mojego pięknego syna”, Felix van Groeningen, wraz z partnerką, aktorką Charlotte Vandermeersch.

„To opowieść o przyjaźni, ale podeszliśmy do niej jak do historii miłosnej. Jesteśmy przyjaciółmi, kochankami, partnerami i rodzicami; mamy razem syna. Praca nad filmem umożliwiła nam zbadanie procesu dorastania naszych bohaterów, odnajdywania przyjaźni, jej utraty, zrywania więzi rodzinnych, ponownego zbliżenia się do siebie, znajdywania przebaczenia, akceptowania cudzych wyborów, stawiania czoła śmierci i poddawania się naturze życia. Chcieliśmy zrobić epicki film opowiedziany za pomocą drobnych gestów. Odę do kruchości i siły każdej żywej istoty, czy to człowieka, zwierzęcia, rośliny czy góry” – piszą w oświadczeniu Felix van Groeningen i Charlotte Vandermeersch.

Jak zapowiada dystrybutor, M2 Films, sercem filmowej opowieści jest uchwycona z wrażliwością obrazów Terrence’a Malicka relacja człowieka z majestatyczną i nieposkromioną naturą. Zdjęcia inspirowane „Into the Wild” oddają zarówno monumentalną, magnetyczną siłę gór, jak ich intymną stronę, gdzie kolejne kroki, milczenie, czas i właściwa miara to sposób na życie.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu, który wejdzie na ekrany kin w maju:

Powieść „Osiem gór” Paola Cognettiego ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Sonia Draga:

[am]
fot. © Alberto Novelli/Wildside


Tematy: , , , ,

Kategoria: film