Odnaleziono scenariusz niezrealizowanego filmu Stanleya Kubricka z lat 50. To adaptacja noweli Stefana Zweiga

17 lipca 2018


Nathan Abrams, filmoznawca i badacz twórczości Stanleya Kubricka, odnalazł scenariusz niezrealizowanego nigdy filmu tego wybitnego amerykańskiego reżysera, który był adaptacją noweli Stefana Zweiga. Skrypt jest ponoć prawie kompletny i z powodzeniem można by go przenieść na ekran.

Scenariusz zatytułowany „Burning Secret” Kubrick napisał w 1956 roku wraz z powieściopisarzem Calderem Willinghamem. Skrypt nosi stempel działu scenariuszy wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer. Kubrick był wówczas jeszcze stosunkowo mało znanym reżyserem, który właśnie nakręcił kryminalny film „Zabójstwo”. Podejrzewa się, że MGM anulowało projekt, dowiedziawszy się, że Kubrick pracuje nad kolejną produkcją, „Ścieżkami chwały”, dla innej wytwórni, co w praktyce oznaczało zerwanie kontraktu. Według innych źródeł MGM nie widziało w scenariuszu potencjału na film. Zdaniem Nathana Abramsa problem mogła stanowić fabuła, która dotyczyła „cudzołóstwa”, a na dodatek w romans zaangażowane było pośrednio dziecko. W czasach, kiedy w Hollywood obowiązywał Kodeks Haysa, taki pomysł najprawdopodobniej nie nadawał się do realizacji.

Opublikowana po raz pierwszy w 1911 roku nowela Zweiga „Brennendes Geheimnis” (z niem. „Płonący sekret”) opowiada o młodym, znudzonym baronie, który podczas pobytu w austriackim uzdrowisku dostrzega nieco starszą, ale wciąż atrakcyjną, zamężną Żydowkę z 12-letnim synem Edgarem. Mężczyzna zaprzyjaźnia się z chłopcem, ale przede wszystkim interesuje go jego matka. Między dorosłymi zawiązuje się romans i spędzają ze sobą coraz więcej czasu. Tymczasem Edgar nie rozumie, dlaczego dorośli chcą pozostać sami. Narasta w nim zazdrość i nienawiść.

Abrams określa scenariusz jako „odwrotność 'Lolity'”. „W 'Burning Secret’ główny bohater zaprzyjaźnia się z synem, aby dostać się do matki. W 'Lolicie’ ? poślubia matkę, aby dostać się do córki. Myślę, że przy obowiązującym w 1956 roku kodeksie produkcji byłoby to trudne do zrealizowania. Ale udało mu się z 'Lolitą’ w 1962 roku” ? mówi badacz.

Podobnie jak to miało miejsce w przypadku „Oczu szeroko zamkniętych” na podstawie powieści innego wiedeńskiego pisarza, Arthura Schnitzlera, Kubrick przeniósł fabułę do współczesnych mu Stanów Zjednoczonych, a bohaterom nadał amerykańskie imiona i nazwiska (np. chłopiec nazywa się Eddie, a nie Edgar).

Scenariusz znajdował się w archiwach syna jednego z byłych współpracowników Kubricka. Abrams odkrył go, zbierając materiały do swojej książki na temat realizacji ostatniego filmu reżysera, „Oczu szeroko zamkniętych”, która ukaże się w przyszłym roku.

Nowela Zweiga doczekała się niemieckiej ekranizacji już w 1933 roku w reżyserii Roberta Siodmaka. Hollywood odważyło się przenieść historię na ekran dopiero w 1988 roku. Uczynił to były asystent Kubricka, Andrew Birkin, ale bazował na innym skrypcie.

Scenariusz Kubricka i Willinghama ma ponad 100 stron maszynopisu i jest w zasadzie prawie kompletny. Być może więc doczeka się realizacji, podobnie jak inny napisany, ale niesfilmowany przez reżysera projekt, który w 2001 roku doprowadził do skutku Steven Spielberg pt. „A.I. Sztuczna inteligencja”.

[am]
źródło: The Guardian, Wikipedia, Variety

Tematy: , , , ,

Kategoria: film