„Obcy w obcym kraju” Roberta A. Heinleina doczeka się serialowej adaptacji

16 listopada 2016

powstanie-serial-obcy-w-obcym-kraju-1
„Obcy w obcym kraju” Roberta A. Heinleina, a więc jedna z najbardziej intrygujących, nieoczywistych książek science-fiction, należących do żelaznego kanonu literatury fantastycznej XX wieku, wkrótce doczeka się pełnoprawnej adaptacji w formie serialu.

Okazuje się, że stacja SciFi Universal w porozumieniu z Paramount Television oraz Universal Cable Productions przystępuje do realizacji telewizyjnego widowiska, którego producentami wykonawczymi będą Joe Vecchio oraz Julia Gunn.

Historia zawarta w powieści „Obcy w obcym kraju” koncentruje się na losach Valentine?a Michaela Smitha, jedynego ocalałego z załogowej wyprawy kosmicznej na Marsa, którego wychowali mieszkańcy Czerwonej Planety. Po powrocie na Ziemię młodzieniec stara się przystosować do życia z ludźmi, ucząc równocześnie siebie i innych miłości do bliźniego i tłumacząc, czym tak właściwie jest istota człowieczeństwa.

Opublikowana w 1961 roku powieść Heinleina została nagrodzona statuetką Hugo za najlepszą książkę. Tematyka związana ze społeczno-kulturowymi przemianami, a także uniwersalne, ciągle aktualne filozoficzne pytania, które ujęte zostały w konwencji fantastyki naukowej, sprawiły, że tytuł ten osiągnął status kultowego. W Polsce „Obcy w obcym kraju” został wydany po raz pierwszy na przełomie 1992 i 1993 roku na łamach magazynu „Nowa Fantastyka”, w 1995 roku doczekał się książkowej edycji wydawnictwa Zysk i S-ka, a w 2006 – wznowienia nakładem oficyny Solaris.

„Z mojego punktu widzenia to nie tylko przykład arcydzieła science fiction, ale w ogóle jedna z ulubionych książek” ? mówi Bonnie Hammer, prezes NBC Universal. „Historia jest ponadczasowa, a obecnie rezonuje chyba w jeszcze większym stopniu. Jako fanka nie mogę się doczekać, kiedy całość zyska wymiar telewizyjnej opowieści”.

W podobnych słowach wypowiadają się również włodarze Paramount Television. „Jesteśmy podekscytowani faktem, że mamy okazję zekranizować pomysły Roberta Heinleina” ? mówi Amy Powell, szefowa telewizyjnego oddziału Paramount. „Ta opowieść oddziaływała na mnie jeszcze w czasach studenckich. Istnieją powody, dzięki którym inspiruje ona nowych fanów od ponad 40 lat. SciFi rozumie sposób kreowania futurystycznych światów na potrzeby telewizji, co czyni ich idealnym partnerem dla tego serialu”.

Faktycznie SciFi Universal coraz częściej stara się tworzyć seriale bazujące na literaturze z gatunku science-fiction. Oprócz wspomnianej ekranizacji Heinleina, amerykańska stacja wyemitowała miniserial „Koniec dzieciństwa” oparty na pomysłach z powieści Arthura C. Clarke?a, a w planach jest również stworzenie serialu „Hyperion” na podstawie cyklu książek Dana Simmonsa.

powstanie-serial-obcy-w-obcym-kraju-2

[mw]
źródło: Hollywood Reporter

Tematy: , , ,

Kategoria: film