Nowa ekranizacja „Hrabiego Monte Christo” Alexandre Dumasa. Zobacz zwiastun

20 czerwca 2024

Współtwórcy filmów „Trzej Muszkieterowie: D’Artagnan” i „Trzej Muszkieterowie: Milady” wzięli się za kolejne ponadczasowe dzieło Alexandre Dumasa. 9 sierpnia na ekrany polskich kin wejdzie nowy film na podstawie powieści „Hrabia Monte Christo”.

„Hrabia Monte Christo” to opowieść o spisku, zemście, miłości i narodzinach pierwszego na świecie zamaskowanego mściciela. Akcja rozpoczyna się w 1815 roku w Marsylii. Awansowany do rangi kapitana statku Edmond Dantès może w końcu poślubić miłość swojego życia, piękną Mercedes. Niestety sukces młodego marynarza budzi zazdrość wielu osób. Zdradzony przez rywali i potępiony jako członek spisku popierającego Napoleona, Dantès zostaje uwięziony i bez procesu osadzony w ponurym zamczysku If.

Po czternastu latach, dzięki pomocy i tajnym instrukcjom współwięźnia – księdza Farii, udaje mu się zbiec i zdobyć legendarny skarb ukryty
na wyspie Monte Christo. Wchodząc w posiadanie ogromnej fortuny, Dantès wciela w życie przebiegły plan eliminacji swych wrogów – dziś wysoko postawionych dygnitarzy. Jednak cena wyrafinowanej zemsty stanie się piętnem dla jego duszy…

W tytułową rolę w nowej adaptacji dzieła Dumasa wcielił się Pierre Niney („Obietnica poranka”, „Frantz”), a partneruje mu plejada znakomitych francuskich aktorów. Jak informuje dystrybutor filmu, Kino Świat, „Hrabia Monte Christo” zdobył uznanie krytyków na
77. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, otrzymując 11-minutowe owacje i pozytywne recenzje.

Reżyserii filmu i napisania scenariusza podjęli się Alexandre de La Patellière i Matthieu Delaporte, twórcy skryptów do dwóch niedawnych filmów na podstawie „Trzech muszkieterów”. „W powieści 'Hrabia Monte Christo’ znajdziemy wiele gatunków literackich. Jest tragedia, romans, wspaniała historia miłosna. Zdaliśmy sobie z tego sprawę na planie. Nigdy z ekipą nie robiliśmy tego samego. Przechodziliśmy od scen we wnętrzach do sekwencji epickich, od scen przygodowych do mroczniejszych” – komentuje Alexandre de La Patellière.

Z kolei Matthieu Delaporte zwraca uwagę na aktualność powieści Dumasa. „Akcja książki rozgrywa się na wczesnym etapie rozwoju rewolucji przemysłowej, w czasach i w społeczeństwie już nie tak arystokratycznym, kiedy urodzenie miało się stać wkrótce mniej istotne niż pieniądze. Kolejnym interesującym elementem jest to, że Monte Christo to człowiek bez religii, bez ojczyzny i bez moralności. On nie jest Robin Hoodem. Znajduje skarb i zamiast się nim dzielić, zatrzymuje go dla siebie, aby zaspokoić swoją chęć zemsty” – wylicza Delaporte.

Zrealizowana za 44 miliony euro produkcja trafi do polskich kin 9 sierpnia. Powieść „Hrabia Monte Christo” przeczytacie bezpłatnie w bibliotece Wolne Lektury.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu:

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film