Nowa ekranizacja „Cząstek elementarnych” Houellebecqa jest już gotowa. Reżyser: „Nie było mowy o stonowaniu powieści”

20 września 2021

Nowa adaptacja powieści „Cząstki elementarne” Michela Houellebecqa jest już gotowa. Stacja telewizyjna France 2 zaprezentowała produkcję poza konkursem na Festival de la Fiction w La Rochelle. Dzięki temu dowiedzieliśmy się więcej na temat zapowiadanej ekranizacji.

W „Cząstkach elementarnych” Houellebecq opisuje losy dwóch przyrodnich braci, Michela Dzierżyńskiego, genialnego naukowca niezdolnego do okazywania miłości, oraz Bruno Clémenta, profesora literatury, który ma obsesję na punkcie seksu i desperacko poszukuje przyjemności. Powieść doczekała się już ekranizacji w 2006 roku zrealizowanej przez niemieckiego filmowca Oskara Roehlera. Teraz nową adaptację postanowiła nakręcić stacja France 2.

Reżyser Antoine Garceau twierdzi, że fakt, iż francuska telewizja publiczna zdecydowała się sfilmować taką książkę, dowodzi, że „poszerza ona swoje pole działania”. „Kilka lat temu nie bylibyśmy w stanie zmierzyć się z Houellebekiem” – przyznaje Anne Holmes, dyrektorka działu beletrystyki we Francuskiej Telewizji.

Garceau zgodził się podjąć to „ryzyko” po przeczytaniu „wspaniałego” scenariusza Gillesa Tauranda, który w opinii reżysera dokonał „odpowiednich skrótów” i dodał „powiązania między różnymi historiami”, zachowując szacunek dla „wszechświata Houellebecqa”.

„Nie było mowy o stonowaniu powieści, w której seks i stosunki płciowe są bardzo ważne, a jednocześnie musimy realizować misję publiczną, dlatego staraliśmy się zachować odpowiednią równowagę” – wyjaśnia reżyser.

Antoine Garceau przyznaje, że był „trochę przestraszony” powieścią: „Opisuje relacje międzyludzkie i dwóch braci w sposób kliniczny, jak przedmioty badań lub testów laboratoryjnych”. Jak zapowiada, w ekranizacji twórcy spróbowali „nadać trochę człowieczeństwa tym dwóm postaciom”.

Data premiery nowych „Cząstek elementarnych” nie jest jeszcze znana. Wciąż też nie udostępniono zwiastuna tej produkcji. Na załączonym powyżej zdjęciu możecie zobaczyć aktorów wcielających się w głównych bohaterów. Od lewej: Jean-Charles Clichet jako Michel i Guillaume Gouix jako Bruno.

W Polsce powieść „Cząstki elementarne” ukazała się nakładem Wydawnictwa W.A.B.

[am]
fot. Thierry Valletoux/Incognita

Tematy: , , , ,

Kategoria: film