New Line Cinema chce nakręcić horror osadzony w świecie „Czarnoksiężnika z Krainy Oz”

3 marca 2017


Kinowe adaptacje potrafią czasami znacząco różnić się ? zarówno pod względem treści, jak i gatunkowej formy ? od swoich literackich pierwowzorów. Prawdopodobnie właśnie z taką sytuacją będziemy mieć do czynienia w nowym filmie z wytwórni New Line Cinema, który zostanie osadzony w świecie znanym z kart powieści „Czarnoksiężnik z Krainy Oz” L. Franka Bauma.

Studio wchodzące w skład Warner Bros. zamówiło koncept scenariusza, który ma posłużyć do realizacji nietypowego widowiska. Historia, nad którą pracuje autor skryptu, Mike Van Waes, stanowić będzie bowiem… filmowy horror nawiązujący do świata wykreowanego w „Czarnoksiężniku z krainy Oz”. Jeśli projekt faktycznie dojdzie do skutku (póki co, nie znamy zbyt wielu konkretów, nie ujawniono na przykład nazwiska producenta czy przybliżonej daty premiery), wówczas mielibyśmy szansę na ujrzenie nietypowego mariażu gatunków, a to dlatego, iż wydany po raz pierwszy w 1900 roku „Czarnoksiężnik z Krainy Oz” jest jedną z najsłynniejszych powieści dla dzieci.

W przeciągu 117 lat od daty premiery książki otwierającej cały cykl o Krainie Oz, filmowcy niejednokrotnie przenosili na ekran bohaterów L. Franka Bauma. Wymienić należy chociażby słynny film z 1939 roku, w którym Dorotkę odegrała Judy Garland (na zdj.). Obraz zdobył dwa Oscary i został wpisany na listę UNESCO „Pamięć Świata” jako dzieło o światowym znaczeniu historycznym. Powstał również musical z 1978 roku z Michaelem Jacksonem w roli Stracha na Wróble.

Także współcześnie podejmuje się coraz to nowe próby tworzenia dzieł inspirowanych książkami Bauma. Wyróżnić tutaj można chociażby „Oza Wielkiego i Potężnego” z Jamesem Franco, Milą Kunis, Rachel Weisz oraz Michelle Williams w obsadzie. Pozostaje nam więc czekać, aby przekonać się, co zaprezentują hollywoodzcy twórcy w horrorze.

[mw]

Tematy: , , ,

Kategoria: film