banner ad

Netflix zekranizuje „Dzieci północy”. Salman Rushdie z zachwytu powrócił po dwóch latach na Twittera

29 czerwca 2018


Netflix ogłosił, że przystępuje do prac nad serialem opartym na powieści „Dzieci północy” Salmana Rushdiego. Autor tak ucieszył się z tego projektu, że po dwóch latach postanowił wrócić na Twittera i podzielić się z czytelnikami dobrą wiadomością.

Wydana oryginalnie w 1981 roku powieść to jedno z najbardziej znany dzieł Rushdiego. Książka przyniosła mu Nagrodę Bookera, a następnie Bookera Bookerów w 40. rocznicę ustanowienia tego prestiżowego brytyjskiego wyróżnienia. Często trafia też do zestawień najlepszych dzieł XX wieku (umieścił ją tam m.in. magazyn „Time”) jako przełomowy przykład literatury postkolonialnej.

„Dzieci północy” to epicka opowieść o powojennych losach Indii utrzymana w konwencji realizmu magicznego. Głównym bohaterem książki jest Saleem Sinai, który urodził się o północy, 15 sierpnia 1947 roku, gdy kraj odzyskiwał niezależność od Imperium Brytyjskiego. Perypetie młodego mężczyzny nierozerwalnie związane są z własnym narodem, a życie ? z historią kraju. Saleem posiadł zdolności telepatyczne, które połączyły go z tysiącem innych „dzieci północy”, czyli osób urodzonych między 12 a 1 w nocy owego pamiętnego dnia. Wszystkie one obdarzone zostały niezwykłymi mocami.

„’Dzieci północy’ to jedna z najwybitniejszych powieści na świecie, a poruszone w niej tematy są nadal aktualne w dzisiejszych Indiach. Kilkadziesiąt lat po wydaniu fabuła książki wciąż fascynuje odbiorców” ? powiedział Erik Barmack z Netfliksa. „Jesteśmy niesamowicie podekscytowani faktem, że możemy przenieść na ekran to pionierskie dzieło beletrystyczne, które jest alegorią narodzin współczesnych Indii. Bogate doświadczenie i talent twórców indyjskich w połączeniu z globalnym zasięgiem Netfliksa mają potencjał, by umożliwić milionom ludzi na całym świecie odkrycie tej historii na nowo” ? dodał.

Choć powieść doczekała się już kinowej ekranizacji w 2012 roku, nowa inicjatywa bardzo ucieszyła Salmana Rushdiego. „Jestem w pełni tym zachwycony, jestem tak zachwycony, że postanowiłem zatweetować o tym po bardzo długim czasie” ? napisał autor na swoim oficjalnym koncie na Twitterze, które pozostawało nieużywane od czasu, gdy dwa lata temu, w skutek politycznych pyskówek z Internautami, Rushdie zarzucił publikowanie nowych wpisów.

Data premiery serialu nie jest jeszcze znana. Z oświadczenia opublikowanego przez pisarza na stronie Netfliksa wynika, że będzie on zaangażowany w realizację projektu. Jednak jeszcze nie wiadomo, w jakim charakterze.

W Polsce powieść „Dzieci północy” ukazała się nakładem wydawnictwa Rebis.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film