Netflix zakupił prawa do ekranizacji powieści „Witaj, Ameryko” J.G. Ballarda

20 maja 2017


Wszystko wskazuje na to, że czeka nas kolejna ekranizacja prozy J.G. Ballarda. Platfoma Netflix nabyła prawa do sfilmowania powieści „Witaj, Ameryko” brytyjskiego pisarza.

Nad projektem adaptacji czuwać będzie Ridley Scott ? widowisko zostanie wyprodukowane przez firmę Scott Free Productions, którą uznany reżyser założył w 1970 roku wraz ze swoim bratem Tonym. Producentami „Witaj, Ameryko” zostali również Kevin Walsh oraz Michael Pruss.

Opublikowana w 1981 roku powieść „Witaj, Ameryko” to futurystyczna wizja świata strawionego katastrofą ekologiczną. Nie zważając na prognozy ekologów, ludzkość doprowadziła do wyczerpania naturalnych zasobów paliwowych. Kryzys energetyczny odbił się na gospodarce całego globu, jednak wyjątkowo odczuli go mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, które w efekcie eksperymentów na prądach oceanicznych przemieniły się w olbrzymią pustynię. Większość Amerykanów zdecydowała się wyemigrować do Europy, która cofnęła się technologicznie do XIX wieku i zaczęła racjonować żywność.

Akcja powieści rozgrywa się w 2114 roku, gdy od ekologicznej katastrofy minęło już 100 lat. Do Stanów Zjednoczonych płynie z Europy statek z grupą naukowców, potomków dawnych Amerykanów, którzy chcą dowiedzieć się, skąd pochodzą ślady radioaktywności w Anglii, i sprawdzić, czy tereny ojczyzny ich przodków nadają się do ponownego zasiedlenia.

Jeśli projekt dojdzie do skutku, „Witaj, Ameryko” będzie kolejną ekranizacją prozy J.G. Ballarda, po m.in. „Imperium słońca” Stevena Spielberga, „Crash” Davida Cronenberga i niedawnym filmie „High-Rise” Bena Wheatleya.

[mw]

Tematy: , , ,

Kategoria: film