banner ad

Netflix udostępnił zwiastun musicalu „Matylda” na podstawie powieści Roalda Dahla

16 czerwca 2022

Popularna powieść Roalda Dahla „Matylda” doczekała się nowej ekranizacji – tym razem w formie musicalu. To pierwsza z całej serii produkcji zapowiedzianych przez platformę Netflix, która przejęła firmę zarządzającą spuścizną pisarza.

Podstawą filmu jest brytyjski musical sceniczny o Matyldzie, który cieszył się dużą popularnością. Spektakl od ponad dekady wystawiany jest w Londynie, ale pokazywano go również w Stanach Zjednoczonych (w tym przez ponad trzy lata na Broadwayu), Australii, Nowej Zelandii, Irlandii, Kanadzie, Filipinach, RPA, Chinach i w innych krajach. Za realizację filmu odpowiada reżyser teatralnej wersji, Matthew Warchus. Wykorzystano również piosenki stworzone przez Tima Minchina do słów scenarzysty Dennisa Kelly’ego.

Największe oczekiwania związane były z rolą sadystycznej dyrektorki szkoły, do której uczęszcza Matylda – pani Pałki. Początkowo miał ją zagrać Ralph Fiennes, ale ostatecznie w nielubianą postać wcieliła się Emma Thompson. Dzięki charakteryzacji aktorka jest praktycznie nie do poznania (na zdj. poniżej).

Zgodnie z zapowiedzią musical „Matylda” to inspirująca opowieść o niezwykłej dziewczynce, która odkrywa w sobie supermoc i wbrew wszelkim przeciwnościom zdobywa się na odwagę, aby pomóc innym zmienić ich historie. Na jej drodze stają nie tylko niezbyt rozgarnięci i zaniedbujący ją rodzice, ale również nienawidząca dzieci dyrektorka szkoły. Ale stając w obronie tego, co słuszne, Matylda osiąga niesamowite rezultaty.

W tytułowej roli na ekranie zobaczymy Alishę Weir. Oprócz Emmy Thompson w musicalu występuje Lashana Lynch jako wspierająca Matyldę nauczycielka – pani Miodek, Stephen Graham i Andrea Riseborough jako rodzice dziewczynki, a także Sindhu Vee w roli bibliotekarki oraz Charlie Hodson-Prior, Meesha Garbett, Rei Yamauchi Fulker, Winter Jarrett Glasspool, Andrei Shen i Ashton Robertson grający szkolnych uczniów.

Film nie tylko będzie musiał mierzyć się ze sceniczną adaptacją, ale również z nakręconą w 1996 roku ekranizacją książki, wyprodukowaną i wyreżyserowaną przez Danny’ego DeVito. Jak wyjdzie z tej konfrontacji? Dowiemy się już niebawem.

Premiera nowej „Matyldy” zapowiedziana jest na grudzień 2022 roku. Poniżej zobaczycie zwiastun:

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: film