Netflix sfinansuje ekranizację „Elegii dla bidoków” w reżyserii Rona Howarda. Zdjęcia mają ruszyć jeszcze w tym roku

30 stycznia 2019


Platforma streamingowa Netflix podpisała umowę, w ramach której w pełni sfinansuje planowaną przez Rona Howarda ekranizację książki „Elegia dla bidoków” J.D. Vance’a. Zdjęcia do filmu mają ruszyć jeszcze w tym roku.

Zainteresowanych projektem było wielu graczy, ale Netflix przebił konkurencję, oferując producentom 45 milionów dolarów. Cała ta kwota nie pójdzie na produkcję. Spora jej część przeznaczona zostanie na pokrycie honorariów. Należąca do reżysera Rona Howarda i jego biznesowego partnera Briana Grazera firma producencka Imagine Entertainment nabyła prawa do ekranizacji książki podczas zaciętej licytacji w 2017 roku.

Autorką scenariusza filmu jest Vanessa Taylor, która razem z Guillermem del Toro napisała skrypt Oscarowego filmu „Kształt wody”. Za reżyserię odpowiada Ron Howard. Producentką wykonawczą została Julie Oh. Reżyser, który kończy właśnie pracę nad dokumentem poświęconym Luciano Pavarottiemu, chce zacząć kręcić „Elegię dla bidoków” jeszcze w tym roku, ale obsada nie została jeszcze wybrana. Netflix planuje wprowadzić film do dystrybucji kinowej, co oznacza, że upatruje w nim kolejnego ? po tegorocznej „Romie” ? potencjalnego kandydata do Oscarów.

Opublikowana w 2016 roku książka J.D. Vance’a zawiera wspomnienia autora o dorastaniu w biednym miasteczku w „pasie rdzy”. „Elegia dla bidoków” portretuje pogrążoną w kryzysie kulturę białych Amerykanów z klasy robotniczej, którzy stracili wiarę w amerykański sen, co znalazło odzwierciedlenie w wyniku ostatnich wyborów prezydenckich. Książka przez ponad 70 tygodni znajdowała się na liście bestsellerów „New York Timesa” i w samych Stanach Zjednoczonych została sprzedana w nakładzie przekraczającym 2 miliony egzemplarzy. W Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa Marginesy.

[am]
fot. David Shankbone/Flickr
źródło: Deadline

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: film