Netflix podpisał umowę pierwokupu z wydawnictwem komiksowym BOOM! Studios

20 kwietnia 2020


Netflix podpisał umowę pierwokupu seriali aktorskich i animowanych z amerykańskim wydawnictwem BOOM! Studios, które opublikowało wiele bestsellerowych, wyróżnionych nagrodą Eisnera i uwielbianych przez czytelników serii komiksów, takich jak „Mysia straż”, „Lumberjanes”, „Something is Killing the Children” czy „Once & Future”.

Chociaż obie firmy współpracowały ze sobą już wcześniej, między innymi przy produkcji filmu pełnometrażowego „The Unsound” w reżyserii Davida F. Sandberga, zrealizowanego na podstawie powieści graficznej Cullena Bunna i Jacka T. Cole?a, a w 2019 roku BOOM! Studios wydało serię komiksów osadzonych w uniwersum serialu „Ciemny kryształ: Czas buntu”, który wytwórnia Jim Henson Company nakręciła dla Netfliksa, podpisana właśnie umowa stanowi początek zupełnie nowego partnerstwa.

„Bohaterowie BOOM! są z natury wyjątkowi, barwni i różnorodni, a ich historie wzbudzają wielkie emocje. Cieszymy się, że będziemy mogli przenieść je z kartek komiksów na ekran i zaprezentować fanom z całego świata” ? mówi Brian Wright, wiceprezes ds. seriali oryginalnych w firmie Netflix. Producentami wykonawczymi wszystkich tytułów, które powstaną w ramach umowy z Netfliksem, będą prezes i założyciel BOOM! Studios ? Ross Richie ? i dyrektor ds. rozwoju ? Stephen Christy.

„Co roku produkujemy co najmniej 20 nowych seriali oryginalnych. Cieszy nas nawiązanie współpracy z firmą tak samo płodną jak nasza. Nietypowy model partnerstwa przyjęty przez firmę BOOM!, która kontroluje prawa medialne do swoich tytułów, jest wyjątkowo korzystny dla twórców. Gwarantujemy im współpracę z najlepszymi reżyserami, scenarzystami i producentami. Umowa z firmą Netflix ? niekwestionowanym liderem nowej ery przesyłania strumieniowego ? umożliwi nam kontynuowanie tej tradycji i przenoszenie naszych bestsellerowych, nagradzanych pozycji na ekran z pomocą największych telewizyjnych talentów” ? komentuje prezes i założyciel wydawnictwa, Ross Richie.

Rok 2019 był najlepszym jak do tej pory rokiem w historii wydawnictwa BOOM! Studios. Sprzedaż serii oryginalnych wzrosła o 63% dzięki takim hitom, jak wyróżniona nagrodami Diamond Gem seria „Once & Future” oraz seria „Something Is Killing the Children”, której autorem jest James Tynion IV.

Do końca stycznia 2021 roku firmę BOOM! obowiązuje umowa pierwokupu na filmy pełnometrażowe z wytwórnią 20th Century Studios/The Walt Disney Company. W sierpniu 2020 roku studio wypuści thriller wydawnictwa BOOM! o zjawiskach nadprzyrodzonych „The Empty Man”. W 2017 roku wytwórnia 20th Century Fox wykupiła mniejszościowy pakiet udziałów w wydawnictwie BOOM!, aby przejąć kontrolę nad produkcjami tytułów franczyzowych. Miała powstać m.in. warta 150 milionów dolarów ekranizacja serii „Mysia straż”, który zamierzał wyprodukować Matt Reeves, a wyreżyserować ? Wes Ball.  Na dwa tygodnie przed rozpoczęciem zdjęć projekt został wstrzymany przez Disneya, który kupił 20th Century Fox i tym samym przejął rolę decyzyjną.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: film