Netflix kupił prawa do „Opowieści z Narnii” C.S. Lewisa. Powstaną filmy i seriale

4 października 2018


„Opowieści z Narnii” zostaną zekranizowane na nowo! Prawa do fantastycznego cyklu literackiego C.S. Lewisa zostały nabyte przez platformę Netflix. Zgodnie z warunkami długoletniej umowy zapowiada się szeroko zakrojony projekt, który obejmie seriale i filmy fabularne.

„Opowieści z Narnii” to literacki cykl, na który składa się siedem powieści C.S. Lewisa, brytyjskiego pisarza oraz filologa, specjalisty od kultury średniowiecza, a prywatnie jednego z najbliższych przyjaciół J.R.R. Tokiena. Książki są dziś uznawane za absolutną klasykę literatury (nie tylko fantastycznej). Autor zawarł w nich liczne odniesienia do mitologii z różnych kręgów kulturowych, a także motywów i filozofii chrześcijańskiej oraz baśni i legend europejskich.

Cykl doczekał się już filmowych i telewizyjnych adaptacji. Nigdy jednak nie zekranizowano wszystkich książek. Ogromnym powodzeniem cieszyły się trzy wysokobudżetowe produkcje Disneya i 20th Century Fox, które zarobiły w kinach przeszło 1,5 miliarda dolarów. Od jakiegoś czasu wiele mówiło się o nakręceniu czwartej części na podstawie powieści „Srebrne krzesło”. Projekt jednak najwyraźniej został anulowany, ponieważ spadkobiercy i posiadacze praw do twórczości C.S. Lewisa podpisali nową umowę z włodarzami Netfliksa i firmą produkcyjną eOne, która obejmuje wszystkie siedem książek wchodzących w skład „Opowieści z Narnii”.

„Wspaniale jest wiedzieć, że ludzie z całego świata nie mogą się doczekać, by zobaczyć więcej uniwersum Narnii. Postęp w dziedzinie produkcji i dystrybucji umożliwi nam pokazanie przygód z Narnii jednocześnie na całym świecie” ? powiedział Douglas Gresham, wnuk C.S. Lewisa. „Netflix wydaje się być obecnie najlepszym miejscem do osiągnięcia tego celu. Nie mogę się doczekać naszej współpracy w tym zakresie”.

„Narnia jest niezwykle rzadkim dziedzictwem, które łączy wiele pokoleń i szerokości geograficznych” ? oświadczył Mark Gordon, prezes firmy produkcyjnej eOne. „Jesteśmy podekscytowani możliwością współpracy z The C.S. Lewis Company i Netfliksem, którzy są w stanie przełożyć wszechświat Narnii na wyśmienite filmy pełnometrażowe i seriale. Wprost nie możemy doczekać się startu licznych produkcji, które mamy nadzieję zrealizować”.

[mw,am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film