„Nerve” – film na podstawie powieści Jeanne Ryan do obejrzenia w kinach

6 września 2016

ekranizacja-nerve-1
W polskich kinach można już zobaczyć film „Nerve” z Emmą Roberts, Davem Franco i Juliette Lewis. Jest to ekranizacja młodzieżowej powieści autorstwa Jeanne Ryan będącej jadowitą satyrą na współczesną rzeczywistość mediów społecznościowych. Równocześnie z premierą filmu do księgarń trafiła książka dzięki Wydawnictwu Dolnośląskiemu.

Jesteś obserwatorem czy graczem? Taki właśnie wybór zapewnia uzależniająca w każdym możliwym aspekcie gra online Nerve, w ramach której poszukujący nowych wrażeń gracze akceptują coraz to nowe wyzwania od anonimowych internetowych obserwatorów. Stawką są fajne i wartościowe nagrody, ale także coś znacznie bardziej pożądanego ? sława. W miarę rozwoju gry i pokonywania kolejnych „etapów”, proste i mało wyszukane dowcipy zamieniają się w niebezpieczne wyzwania, przy których trzeba czasami ryzykować własnym życiem. Ich realizację fani Nerve, czyli obserwatorzy, oglądają na żywo na swoich smartfonach.

Główną bohaterką „Nerve” jest uczennica liceum ze Staten Island, Vee Delmonico (w filmie wciela się w nią Emma Roberts). Dziewczyna ma już dość życia w cieniu swej kochającej sławę przyjaciółki Sydney. Marzy o opuszczeniu nowojorskiej Staten Island i rozpoczęciu nowego życia w szkole artystycznej na południu Kalifornii, ale jednocześnie lęka się, że wcielenie tych marzeń w życie sprawiłoby ogromny zawód jej nadopiekuńczej matce (Juliette Lewis). Sprowokowana przez Sydney do wzięcia udziału w zyskującej coraz większą popularność grze, Vee wikła się w serię wydarzeń, które zmienią całkowicie jej życie. I nie tylko jej.

ekranizacja-nerve-2

Początkowym wyzwaniem, z którym musi zmierzyć się Vee, jest pocałowanie tajemniczego nieznajomego, który okazuje się być również graczem Nerve. Pierwsze spotkanie Vee oraz Iana (w którego wcielił się Dave Franco) przypomina więc intensywną randkę w ciemno. Tyle że w rezultacie oboje zostają zmuszeni do stworzenia duetu, ponieważ domagają się tego anonimowi obserwatorzy biorący udział w grze. Zabawa się rozkręca: wraz z Ianem dziewczyna ma ukraść coś z luksusowego domu towarowego. Bohaterowie zyskują coraz większą popularność wśród Widzów, którzy prześcigają się w podbijaniu stawki i wymyślaniu coraz bardziej niebezpiecznych zadań. Wkrótce jednak Vee zdaje sobie sprawę, że stała się obiektem manipulacji. Jej internetowe konta zostają zhakowane, karty kredytowe zablokowane, a ona sama staje się więźniem Nerve. To już nie zabawa, a walka o życie na oczach milionów anonimowych Widzów.

Ekranizację „Nerve” wyreżyserowali dwaj filmowcy, Henry Joost oraz Ariel Schulman, którzy zdobyli uwagę światowej publiczności kontrowersyjnym dokumentem „Catfish” (funkcjonującym czasem w polskiej wersji językowej jako „Sum”) oraz trzecią częścią popularnego cyklu horrorów „Paranormal Activity”. „Nasz pierwszy film, 'Catfish’, doprowadził do ogólnonarodowej debaty na temat zagrożeń internetu oraz związanej z tym kwestii ludzkiej tożsamości” – wyjaśnia Joost. „’Nerve’ nie odbiega tak daleko od tamtej opowieści, ponieważ chcemy nim rozpocząć dialog na temat tego, w jaki sposób my wszyscy, a w szczególności nastolatki, porozumiewamy się ze sobą w dzisiejszym świecie. Internet zapewnia nam możliwość robienia anonimowo rzeczy, których nigdy byśmy nie dopuścili się w rzeczywistości. I wiele osób z takiej sposobności korzysta”.

ekranizacja-nerve-3

Wedle słów producentki Shearmur niebezpieczna przygoda Vee przypomina z początku podrasowaną wersję opowieści o Kopciuszku. „Spotyka niesamowicie przystojnego i seksownego nieznajomego. Wybiera się do luksusowego sklepu Bergdorf Goodman i wychodzi z niego z sukienką za tysiące dolarów. Wjeżdża do Nowego Jorku na mocno podrasowanym motocyklu i staje się częścią miasta w sposób, o którym wcześniej mogła sobie jedynie pomarzyć ze swojego mieszkanka na Staten Island” – opowiada Shearmur. „Pierwsze oznaki mroku pojawiają się w momencie, gdy dziewczyna zaczyna zadawać sobie pytanie, które gnębi publiczność niemal od początku ? 'Kim tak naprawdę jest ten idealny facet?'”

Shearmur sugeruje, że być może najbardziej alarmującym aspektem popularnej gry internetowej jest fakt, iż nie ma w niej żadnych złoczyńców ? zagrożenie wynika z poczynań anonimowych obserwatorów rozsianych po całej sieci: „Nerve przechodzi na oczach publiczności przemianę z fajnej i lekkiej gierki polegającej na pokonywaniu własnych ograniczeń do miana czegoś niezwykle złowieszczego, zagrażającego ludzkiemu życiu. Widzowie kinowi poczują się w pewnym momencie tak, jakby obserwowali żądny krwi tłum wykrzykujący swoje uwagi w trakcie starcia gladiatorów na jednej z rzymskich aren. To bardzo niepokojąca wizja”.

ekranizacja-nerve-4

Po ogromnym sukcesie dokumentu „Catfish” Joost i Schulman zostali zasypani pytaniami o bezpieczeństwo internetu. „Zawsze odpowiadamy, że sieć jest tak naprawdę neutralna, to ludzie sprawiają, że staje się taka albo inna, często bardzo niebezpieczna” – wyjaśnia Henry Joost. „Internet może być przestrzenią inspiracji, w której człowiek poznaje ludzi, z którymi w innym wypadku nigdy by się nie spotkał. Internet może prowadzić do osobistych sukcesów, sprawiać, że człowiek staje się lepszą wersją samego siebie. Ale może także przywoływać na światło dzienne skrywane gdzieś w głębi serca mroki, które doprowadzają ludzi do pisania i robienia strasznych rzeczy”.

Jak mówi autorka, Jeanne Ryan, filmowcy zachowali bohaterów i założenie fabularne, jakie miała książka, ale przenieśli akcje z Seattle do Nowego Jorku i stworzyli nowe wyzwania dla Vee i Iana. Najwięcej zmian zobaczymy w trzecim segmencie filmu. Różnice możecie porównać sobie sami dzięki Wydawnictwu Dolnośląskiemu, które z okazji premiery hollywoodzkiej produkcji zdecydowało się wydać polski przekład książki.

ekranizacja-nerve-5

Ekranizacja „Nerve” wyświetlana jest w polskich kinach od 2 września. Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu:

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film