Neil Gaiman pokazuje antykwariat Azirafala z ekranizacji „Dobrego omenu”. Zobacz materiał filmowy w 360°

26 kwietnia 2019


Majowa premiera sześcioodcinkowego miniserialu Amazona zrealizowanego na podstawie powieści „Dobry omen” Terry’ego Pratchetta i Neila Gaimana zbliża się wielkimi krokami. W oczekiwaniu na tę produkcję zapraszamy na wirtualną wycieczkę po jednym z najbardziej niezwykłych miejsc z kart książki, które zobaczymy również na ekranie ? chodzi o antykwariat Azirafala.

Bohaterami „Dobrego omenu” są Crowley (agenta służb Piekła) i Azirafal (anioł piątego rzędu). Ten drugi prowadzi obskurny antykwariat w Soho. Bardziej jednak niż handlarzem Azirafal jest bibliofilem, i to zazdrosnym o swoje książki. Robi więc wszystko, aby nikt niczego nie kupił w jego sklepie: we wnętrzu antykwariatu panuje półmrok, czuć wilgoć i stęchliznę, a godziny otwarcia są bardzo nieregularne, co skutecznie odstrasza potencjalnych klientów.

Azirafal kolekcjonuje starodruki. Jak czytamy w książce, „posiadał około sześćdziesięciu woluminów proroctw i przepowiedni na ostatni wiek drugiego tysiąclecia. Miał skłonność do pierwszych wydań Wilde’a. Zgromadził wszystkie Biblie Niecne, których nazwy powstały dzięki skutecznemu działaniu chochlika drukarskiego. Wśród nich znajdowały się: 'Biblia niesprawiedliwych’, nazwana tak wskutek błędu zecera, który w I Liście do Koryntian złożył zdanie: Azali nie wiecie, iż sprawiedliwi nie osięgą Królestwa Bożego? 'Biblia lowelasów’ z oficyny Barker and Lucas z 1632 roku, gdzie w szóstym przykazaniu pominięto początkowe 'Nie’, 'Biblia upławowa’, 'Biblia cukierkowa’, 'Biblia ryb stojących słupka’, 'Biblia z Charring Cross’ i wszystkie inne, łącznie z wyjątkowo rzadkim egzemplarzem z londyńskiej oficyny Bilton i Scaggs z 1651 roku”.

Z okazji zbliżającej się premiery miniserialu „Dobry omen” pisarz Neil Gaiman, który jest autorem scenariusza i głównym twórcą produkcji, zaprezentował na swoim profilu materiał z planu filmowego pokazujący wnętrze antykwariatu Azirafala. Przygotowując scenografię, filmowcy postanowili oddać hołd Terry’emu Pratchettowi, dlatego w księgarni wisi kapelusz i szalik zmarłego w 2015 roku pisarza, a na półkach leżą też jego książki. Dzięki czemu, jak mówi Gaiman, Terry zawsze z nimi przebywał podczas kręcenia.

Poniżej możecie zobaczyć Neila Gaimana oprowadzającego po antykwariacie Azirafala. Film zrealizowano w technologii 360°. Premiera miniserialu „Dobry omen”, w którym główne role grają David Tennant i Michael Sheen, zaplanowana jest na 31 maja.

Good Omens | A.Z. Fell & Co.

Welcome to A.Z. Fell & Co., full of secrets and Aziraphale’s rather large book collection. Rotate your mobile device, or use the cursor on your computer, to look around in this 360° video.

Opublikowany przez Good Omens Środa, 10 października 2018

 
Jeden z plakatów promujących miniserial „Dobry omen”:

Nowe wydanie książki w filmowej okładce ukaże się 16 maja nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka:

[am]
Fragment powieści „Dobry omen” Terry’ego Pratchetta i Neila Gaimana w tłumaczeniu Juliusza Wilczura Garzteckiego i Jacka Gałązki.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film