Natalie Portman w pierwszym zwiastunie ekranizacji „Unicestwienia” Jeffa VanderMeera

27 września 2017


Wytwórnia Paramount Pictures udostępniła pierwszy zwiastun długo wyczekiwanego filmu science fiction „Unicestwienie” na podstawie powieści Jeffa VanderMeera o tym samym tytule. Światowa premiera ekranizacji zapowiedziana jest na 23 lutego 2018.

„Unicestwienie” to wyróżniona nagrodą Nebula pierwsza część trylogii VanderMeera, która powinna spodobać się zarówno miłośnikom klasycznej fantastyki spod znaku Silverberga, Harrisona czy braci Strugackich, ale także fanom literatury grozy. Książka opowiada o tajemniczej Strefie X – odizolowanym terenie, na którym dochodzi do dziwnych anomalii. Dotychczasowe ekspedycje do Strefy kończyły się niepowodzeniem. Ich członkowie umierali, popełniali samobójstwa lub zabijali się nawzajem. A jeśli przetrwali, nie pamiętali, jak przebiegał ich powrót. Kolejną wyprawę tworzą więc wyłącznie kobiety. Czy im uda się odkryć tajemnice Strefy? Jakie sekrety kryje niezwykła flora i fauna tego miejsca?

Prawa do ekranizacji książki zakupili w marcu 2013 roku Scott Rudin i Paramount Pictures. Stanowisko reżysera objął Alex Garland („Ex Machina”). W głównych rolach obsadzono Natalie Portman i Jennifer Jason Leigh. Na ekranie zobaczymy również Ginę Rodriguez, Tessę Thompson, Tuvę Novotny i Oscara Isaaka.

Jeff VanderMeer miał już okazję obejrzeć wczesną wersję filmu i podkreśla, jak wielką rolę w jego stworzeniu odegrał reżyser. „Chociaż Alex Garland mówi, że nie jest twórcą, to jest twórcą. (…) Napisał scenariusz i był na tyle uprzejmy, żeby informować mnie na bieżąco o każdym etapie procesu powstawania filmu, ale w zasadzie nie było możliwości, żebym dołożył tam swoje trzy grosze. Po prostu wiedziałem co się dzieje” – powiedział autor w trakcie wywiadu udzielonego podcastowi „The Watch”. „Tak naprawdę film jest bardziej surrealistyczny niż powieść. W kilku miejscach czułem się, jakbym potrzebował oprowadzającego. Zakończenie jest bardzo szokujące i w pewnym sensie odmienne od książki, wydaje się podobne do finału '2001: Odysei kosmicznej’ albo czegoś w tym rodzaju. Ludzie będą dyskutować o tym przez lata. Wizualnie ten film jest niesamowity. Musiałem to powiedzieć. I to wszystko, co mogłem powiedzieć”.

Czy filmowe „Unicestwienie” wzbudzi u widzów podobny entuzjazm, jak u pisarza? Przekonamy się dopiero za parę miesięcy (polska premiera filmu odbędzie się 23 marca 2018), a tymczasem polecamy obejrzeć zwiastun.

Okładka polskiego wydania powieści „Unicestwienie” Jeffa VanderMeera:

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film