„Mój przyjaciel wampir” – Joann Sfar zrealizował animowaną adaptację własnego komiksu. Premiera w kinach

27 października 2021

Joann Sfar przeniósł na ekran swojego „Małego wampira”. Animacja zrealizowana na podstawie komiksu, który w Polsce ukazał się nakładem wydawnictwa Timof Comics, od piątku 29 października w kinach.

Mały wampir mieszka w nawiedzonym domu z wesołą bandą potworów, ale jest strasznie znudzony… Już od trzech stuleci ma 10 lat, więc statki pirackie i gra w warcaby dawno przestały go bawić. Jego marzenie to pójść do szkoły i poznać przyjaciół. Ale rodzice patrzą na to w inny sposób. Świat zewnętrzny jest przecież zbyt niebezpieczny.

Mały wampir postanawia uciec w towarzystwie swojego wiernego buldoga i spotkać inne dzieci. Szybko zaprzyjaźnia się z Michaelem, małym chłopcem wychowywanym przez dziadków. Nowi kumple wyruszą wspólnie na spotkanie przygód i zmierzą się ze złowieszczym i złośliwym Gibbusem – starym wrogiem wampirzej rodziny. Czy wampirkowi uda się odnaleźć w ludzkim świecie? I jakie chłopięce moce pomogą pokonać złą postać? Tego dowiecie się z filmu animowanego „Mój przyjaciel wampir”.

Joann Sfar podkreśla, że „Mały wampir” to najbardziej autobiograficzny ze wszystkich jego komiksów. „Jestem głównie znany z 'Kota rabina’, jednak rodzina z tamtej historii jest zupełnie inna niż moja. Można jedynie powiedzieć, że córka rabina inspirowana była moją babcią, ale tylko częściowo. Z kolei w 'Moim wampirze’ dziadkowie są moi, Michael to ja i mały wampir to też ja!” – mówi artysta.

Sfar stracił matkę, kiedy był dzieckiem. Więc podobnie jak Micheal praktycznie był wychowywany przez dziadków. Doświadczył również tego, co mały wampir: wszyscy obawiali się, żeby nic mu się nie stało, dlatego trzymano go w domu, otaczano lekarzami i karmiono witaminami – nawet gdy był w pełni zdrów.

We Francji komiks o małym wampirze wykorzystuje się do pomocy dzieciom, które przeżyły traumę lub wychowywały się w rodzinach z problemami. „Moim credo nigdy nie jest zajmowanie się intymnym cierpieniem dziecka, tym, czego boleśnie doświadczyło, ale skupiam się na społecznym postrzeganiu jego tożsamości. Kiedy jesteś sierotą, wszyscy wyobrażają sobie, że musisz narzekać i jesteś smutnym, kruchym maleństwem” – komentuje Sfar.

Artysta zauważa, że w większości bajek mamy do czynienia jedynie z wyobrażeniem na temat sierot. Tak jest chociażby w „Harrym Potterze” pisanym przez J.K. Rowling – autorkę, która dorastała z obojgiem rodziców i mogła jedynie „pofantazjować” o osieroceniu.

„Marzymy, aby nasi rodzice nie byli naszymi rodzicami, marzymy o wyjątkowym przeznaczeniu. Dla prawdziwych sierot głównym problemem jest społeczne postrzeganie przez innych. Ja w szkole byłem tym chłopakiem, który dawał kolegom najwięcej rysunków, brał udział w imprezie na zakończenie roku, był klaunem, który lubił rozśmieszać wszystkich, bo przerażało go to, że mógłby zostać utożsamiony z kimś nudnym, smutnym, z kim nie można się bawić. Dlatego staram się poprzez fikcję wytłumaczyć dzieciom, które mają rodziny z problemami, że w rzeczywistości wszyscy mamy mniej lub bardziej pokręcone rodziny, ale to nie powoduje określonego zachowania. Dlatego Michael, który w mojej opowieści nie ma rodziców, jest pucołowaty, zabawny (…) i nie ma żadnych wymyślnych cech, które zwykle przypisujemy sierotom” – reaguje artysta.

Praca nad ekranizacją komiksu trwała sześć lat. Z pomocą francuskich animatorów Sfar stworzył coś, co obecnie już tak często nie powstaje – dwuwymiarową animację czerpiącą z najlepszych wzorców. Zarówno komiks, jak i animacja inspirowane są klasycznymi horrorami, począwszy od produkcji Universal Studios z lat 30. XX wieku z Frankensteinem, Wilkołakiem, Drakulą czy Mumią, przez filmy brytyjskiej wytwórni Hammer z lat 50., 60. i 70., a skończywszy na grze RPG „Zew Cthulhu” z lat 80. „Wszystkie postaci w tych produkcjach miały teatralny aspekt, nawet jeśli chodzi o maski czy makijaże. To rodzaj komedii dell’arte, porównywalnej z teatrem jidysz z Europy Wschodniej czy ze słynnymi krwawymi spektaklami Grand Guignol w Paryżu” – zauważa Sfar.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu „Mój przyjaciel wampir”:

Okładka komiksu „Mały wampir” Joanna Sfara:

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film