„Mniej niż zero” Breta Eastona Ellisa doczeka się nowej ekranizacji w formie serialu

2 maja 2018


Nihilistyczne dzieciaki opisane na kartach „Less Than Zero” (z ang. „Mniej niż zero”) po raz kolejny ożyją na ekranach. Platforma Hulu chce wyprodukować serial oparty na debiutanckiej powieści Breta Eastona Ellisa.

Wydana po raz pierwszy w 1987 roku książka portretowała bogatą, dekadencką młodzież z Los Angeles. Głównym bohaterem był Clay, student Camden College, który wraca na ferie zimowe do rodzinnego domu w Mieście Aniołów, gdzie spędza czas ze swoją była dziewczyną i przyjacielem zmagającym się z nałogiem heroinowym.

Książka wywindowała nieznanego nikomu dwudziestojednoletniego studenta na szczyt literackiego parnasu. Michiko Kakutani pisała w „The New York Timesie”, że to „jedna z najbardziej niepokojących powieści”, jakie czytała od dłuższego czasu. „Mniej niż zero” szybko doczekało się ekranizacji. W filmie z 1987 roku w rolę Claya wcielił się Andrew McCarthy, na ekranie wystąpili również Jami Gertz, Robert Downey Jr. i James Spader. Adaptacja otrzymała mieszane recenzje. Najbardziej krytyczny wobec filmu był sam Ellis, później mówił o nim z większym sentymentem, choć podkreślał, że efekt końcowy niewiele miał wspólnego z powieścią.

Twórcą, scenarzystą i producentem wykonawczym zapowiadanego serialu ma być Craig Wright („Sześć stóp pod ziemią”, „Zagubieni”). Producentem wykonawczym został również Ellis. „Mniej niż zero” będzie pierwszą serialową adaptacją prozy amerykańskiego pisarza. Nie wiadomo, czy filmowcy umieszczą akcję w tej samej epoce, co powieść, czyli na początku lat 80., czy może jednak zechcą uwspółcześnić fabułę.

Miejmy nadzieję, że serial zmotywuje polskiego wydawcę Ellisa, oficynę vis-?-vis/Etiuda, do wydania przekładu książki. „Mniej niż zero” to bowiem jedyne dzieło Amerykanina, którego do tej pory nie opublikowano w naszym kraju. Jest to tym dziwniejsze, że przeczytaliśmy luźną kontynuację debiutu, doskonałe „Cesarskie sypialnie”.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu „Mniej niż zero” z 1987 roku:

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film