Margaret Atwood zagrała niełatwy epizod w serialu „Opowieść podręcznej”

30 maja 2017


Czy Margaret Atwood potrafi wykazać się okrucieństwem i przemocą? A i owszem. Choć… tylko w świecie fikcji. Słynna kanadyjska pisarka wystąpiła w epizodycznej roli w pierwszym odcinku serialu „Opowieść podręcznej” nakręconym na podstawie jej własnej powieści. Zaintrygowani?

„Mam w tym serialu mały epizod” ? przyznała Atwood w specjalnym felietonie na łamach „New York Timesa”. „Ta konkretna scena przedstawia moment, w którym nowo powołana Podręczna jest poddawana indoktrynacyjnym praktykom w ośrodku reedukacyjnym znanym jako Czerwone Centrum. (…) Podręczne siedzą w kółku, a nad nimi czuwają Ciotki, które zmuszają je do wzięcia udziału w czymś, co obecnie nazywamy slut-shaming, gdy jedna z nich, Jeanine, opowiada o grupowym gwałcie, jaki przeżyła, będąc nastolatką”.

Atwood wciela się w postać jednej z Ciotek, która uderza Fredę, główną bohaterkę serialu (w tej roli Elisabeth Moss), gdy ta odmawia uczestniczenia w rytuale poniżającym dziewczynę. Autorka przyznaje, że scena była dla niej niezwykle trudna do zagrania. „Pomimo że to jedynie telewizyjny serial, a aktorki chichotały podczas przerwy na kawę, ja zaś 'tylko udawałam’, to muszę powiedzieć, że całość wywarła na mnie przerażające i niepokojące wrażenie. To było zbyt wiele” – wspomina Atwood.

Twórczyni trylogii „MaddAddam” odniosła się także do ważnego problemu zaznaczonego w powieści, a mianowicie, że układ opresyjny opierał się na kobietach, które pomagały w kontroli i wykorzystywaniu innych kobiet. „Tak, to prawda ? kobiety będą ciągle się zmawiać wobec innych kobiet. Będą je oskarżać, wysuwać podejrzewania ? widzimy to zresztą obecnie, w erze mediów społecznościowych, które pomagają w formowaniu się grup. Tak, te kobiety będą wykorzystywać pozycję w stosunku do innych kobiet, nawet ? a może zwłaszcza ? w systemie, w którym kobiety mają niewielką władzę”.

Fragment z występem Margaret Atwood możecie obejrzeć poniżej:

Książkę „Opowieść podręcznej” w filmowej okładce wznowiło wydawnictwo Wielka Litera:

[mw,am]
fot. Hulu

Tematy: , , ,

Kategoria: film