Marcin Dorociński w roli Edwarda Popielskiego. Premiera serialu „Erynie” Borysa Lankosza już 25 października

21 października 2022

Po 10 latach od momentu podpisania przez Marka Krajewskiego umowy z Sylwestrem Banaszkiewiczem i Marcinem Kurkiem z firmy producenckiej Mediabrigade cykl kryminałów o Edwardzie Popielskim doczekał się ekranizacji. Premiera serialu TVP zatytułowanego „Erynie” zapowiedziana jest na 25 października. W głównej roli zobaczymy Marcina Dorocińskiego.

Dwunastoodcinkowy serial jest ekranizacją czterech powieści Marka Krajewskiego o Edwardzie Popielskim: „Erynii”, „Liczb Charona”, „Rzek Hadesu” i „W otchłani mroku”. Akcja toczy się w późnych latach 30. we Lwowie oraz w 1946 roku we Wrocławiu. Na ekranie pojawi się też inny sztandarowy bohater stworzony przez pisarza – Eberhard Mock.

Marcin Dorociński wciela się w komisarza Edwarda Popielskiego, prześladowcę lwowskich kryminalistów, który w śledztwach posługuje się wybitnym intelektem, potężną siłą mięśni i epileptycznymi wizjami. „Łyssy” z powodu padaczki wywoływanej przez światło chroni się za przyciemnianymi okularami i żyje po zmroku. Jego naturalnym środowiskiem są mroczne zaułki, całonocne knajpy i burdele. Na ekranie odtworzono surrealistyczny klimat międzywojennego Lwowa, w którym obok siebie żyją rzezimieszki, prostytutki, narkomani, zboczeńcy, arystokraci, niepiśmienni chłopi, cyrkowe dziwolągi, Ukraińcy, Żydzi i Polacy.

„To filmowe dzieło w reżyserii Borysa Lankosza, na podstawie scenariusza Magdaleny Lankosz, Borysa Lankosza i Igora Brejdyganta, jest znakomite. Gra aktorska najwyższej próby: Marcin Dorociński jako Popielski, Wiktoria Gorodeckaja jako Leokadia Tchórznicka, Wojciech Mecwaldowski jako Wilhelm Zaremba, Eryk Lubos jako Zygmunt Hanas, Marcin Bosak jako Józef Bekierski, Christian Berkel jako Mock i wielu znakomitych aktorów w pozostałych rolach, m.in. Erika Kaar Karkuszewska, Paweł Deląg, Piotr Głowacki, Mirosław Haniszewski, Mirosław Kropielnicki; zdjęcia Marcina Koszałki – genialne, nastrojowe i niepokojące, muzyka L.U.C-a – wspaniała, pełna ekspresji, a sama opowieść – wciska w fotel. Oglądając serial, nie wierzyłem, że to na podstawie moich powieści” – zachwala na swoim profilu na Facebooku Marek Krajewski, który już miał możliwość obejrzeć adaptację.

Zdjęcia do produkcji kręcono we Lwowie, Wrocławiu, w Przemyślu i Legnicy. Premiera serialu zapowiedziana jest na 25 października na platformie VOD Telewizji Polskiej. Tam też można zobaczyć krótki zwiastun. Ci, którzy planują obejrzeć „Erynie”, muszą wiedzieć, że serwis VOD zmienia model funkcjonowania. Wprowadzono system płatnych subskrypcji – w cenach od 9,99 zł za 30 dni do 44,99 zł za 365 dni.

Marcin Dorociński i Marek Krajewski.

„Mam wielką nadzieję, że przy oglądaniu 'Erynii’ zrodzą się u państwa uczucia podobne do moich! Ogromnie też liczę na to, że widzowie, którzy nie czytali moich powieści, sięgną do 'Erynii'” – zachęca Krajewski.

Wydawnictwo Znak informuje, że książka „Erynie” ukaże już niebawem w specjalnym wydaniu z serialową okładką. Data premiery wznowienia nie została jeszcze podana.

[am]
fot. (1,2) © Krzysztof Domaradzki/Telewizja Polska S.A./Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego/Centrum Technologii Audiowizualnych, (3) © Marek Krajewski

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: film