Maciej Stuhr zagra w ekranizacji powieści Dominika Dána „Czerwony Kapitan”

3 września 2014

Stuhr-Czerwony-Kapitan-1
„Czerwony Kapitan” Dominika Dána po sukcesie w Czechach i na Słowacji podbija serca polskich czytelników. Dwa miesiące po polskiej premierze książki ruszyły zdjęcia do filmu fabularnego opartego na powieści. W roli głównej wystąpi Maciej Stuhr. Film jest polsko-czesko-słowacką koprodukcją.

Na Słowacji każda książka Dominika Dána staje się bestsellerem. Dotychczas ukazało się aż 18 części opowieści kryminalnych o perypetiach detektywa Richarda Krauza, w którego rolę w filmie wciela się Maciej Stuhr. Dla reżysera Michala Kollara Stuhr od początku był wymarzonym odtwórcą roli głównego bohatera, ze względu na umiejętności aktorskie oraz warunki fizyczne. Reżyser jest wielkim wielbicielem twórczości Dána i to w jego głowie narodził się pomysł stworzenia filmu w oparciu o „Czerwonego Kapitana”. Scenariusz filmu został nagrodzony w tegorocznym VI Konkursie na Wspieranie Produkcji Filmowej w Małopolsce, a do współpracy przy produkcji została zaproszona polska firma MD4.

Jak mówi czeski producent Viktor Taus, „koprodukcja polsko-czesko-słowacka była całkiem naturalnym wyborem dla thrillera, którego akcja dzieje się w 1992 roku, głównie ze względu na wspólne doświadczenia historyczne”. Akcja książek Dominika Dána rozgrywa się w Naszym Mieście, które znajduje się w Europie Środkowo-Wschodniej. Żeby wiernie odtworzyć to miasto sprzed ponad 20 lat część lokacji znaleziono w Krakowie.

Stuhr-Czerwony-Kapitan-2

O wyjątkowości prozy Dominika Dána decyduje niezwykła autentyczność opisywanych w niej wydarzeń. A to za sprawą samego autora, który od 25 lat jest czynnym detektywem wydziału kryminalnego słowackiej policji i konsultantem ds. kryminalnych ministra spraw wewnętrznych. Jego książki oparte są na prawdziwych historiach. On sam zaś, ze względu na ciągłą aktywność zawodową nie pozwala się fotografować i nie udziela wywiadów.

„Dominik Dán osobiście przeżył większość historii opisanych przez siebie w książce, bo przez całe życie pracował jako detektyw wydziału zabójstw i na szczęście dla nas oraz dla swoich czytelników, potrafi świetnie przelać te doświadczenia i historie na karty powieści. Co więcej, jest w tym niezwykle dokładny. Specyfika funkcjonowania wydziału zabójstw w naszym świecie, w opozycji do świata znanego z filmów i książek amerykańskich jest tym, co sprawia, że książki Dominika Dána są tak wyjątkowe i tym, co zdecyduje również o wyjątkowości naszego filmu. Dokładnie z tego samego powodu ludzie we Francji sięgają po filmy Oliviera Marchalla, a widzowie na całym świecie uważają, je za tak fascynujące” – wyjaśnia Viktor Taus.

Stuhr-Czerwony-Kapitan-3

Agnieszka Kurzydło, szefowa MD4, pytana o potencjał powieści i filmu mówi: „Wydawca zdecydował się na wydanie książki w Polsce, ponieważ, jak sądzę, uznał że to świetna propozycja dla polskiego czytelnika. Ja zdecydowałam się na koprodukcję filmu, ponieważ to doskonały scenariusz, a film, który powstanie na jego podstawie, moim zdaniem bez żadnych kompleksów może rywalizować z najlepszymi przykładami amerykańskiego kina gatunkowego. Wierzę, że to doskonała propozycja dla polskiego widza (…). Jestem przekonana, że jeżeli ktoś pozna losy Richarda Krauza, to będzie oczekiwał kolejnych części tej opowieści, zarówno w formie książkowej jak i filmowej”.

Stuhr-Czerwony-Kapitan-4

Akcja „Czerwonego Kapitana” dzieje się w 1992 roku tuż po transformacji ustrojowej. Komisarz Krauz prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa popełnionego kilka lat wcześniej przez służby bezpieczeństwa. Trop prowadzi przez służby kościelne i tajne organizacje SB i sięga? głębokiego średniowiecza. Komisarzowi Krauzowi przyda się znajomość łaciny, nie tylko tej ulicznej.

Nakreśleni w powieści oficerowie wydziału zabójstw ? choć są jednostką elitarną ? nie strzelają tak często jak w amerykańskich filmach, za to równie dużo klną i znacznie więcej żartują. Za dużo piją, handlują czym się da, by wydobyć informacje ze swoich źródeł w przestępczym półświatku, są bezlitośni dla swoich szefów i niewygodni dla władz.

Stuhr-Czerwony-Kapitan-5

W filmie obok Macieja Stuhra zagrają: Marian Geisberg, Oldřich Kaiser, Martin Finger, Mario Kubec. Powieść „Czerwony Kapitan” ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Media Rodzina. Miłośników gatunku ucieszy zapewne informacja, że wydawca zapowiada kolejną część przygód komisarza Krauza na jesień tego roku. W planach jest także wydanie audiobooka.

Stuhr-Czerwony-Kapitan-6

fot. Krzysztof Kuczyk

Tematy: , , , ,

Kategoria: film