Literatura na festiwalu filmowym w Cannes 2012

21 maja 2012


Repertuar trwającego w tym roku od 16 do 27 maja festiwalu filmowego w Cannes powinien spodobać się wszystkim miłośnikom literatury, gdyż wiele filmów walczących o prestiżową Złotą Palmę oparte zostało na głośnych powieściach.

Chociaż festiwal w Cannes podtrzymuje tradycję wyróżniania kina autorskiego, opartego na oryginalnych, częstokroć napisanych przez samego reżysera, pomysłach, to jednak w tym roku podczas konkursowych pokazów daje się zauważyć wyraźne ożywienie w adaptacjach literackich.

Wzrok wszystkich skupiony jest przede wszystkim na ekranizacji kultowej powieści Jacka Kerouaca „W drodze”, zrealizowanej przez Waltera Salles?a. Duże oczekiwania związane są również z wyreżyserowaną przez Davida Cronenberga adaptacją „Cosmopolis” Dona DeLillo, rozgrywającą się w błyszczących wnętrzach limuzyny pewnego młodego milionera, którego imperium niebezpiecznie zbliża się do upadku.

Na festiwalu pojawiły się również inne literackie adaptacje, m.in.: „The Paperboy” na podstawie powieści Peta Dextera, osadzona na dalekim południu USA opowieść o dwóch dziennikarzach próbujących odkryć prawdę związaną z pewnym morderstwem; „The Lawless”, czyli wyreżyserowany przez Johna Hillcoata western oparty na powieści Marta Bonduranta, do którego scenariusz napisał Nick Cave, jest też „Rust and Bone” Jaquesa Audiarda oparty na opowiadaniu Craiga Davidsona, traktujący o naturze ludzkiego charakteru.

Owa tendencja do sięgania po pomysły literackie wywołała wśród krytyków filmowych dyskusję. Niektórzy, jak Nick James, redaktor magazynu filmowego Sight and Sond, uważają, że taka tendencja jest czysto komercyjną metodą, a nie artystycznym wyborem. „Nie ma wątpliwości, że od dłuższego czasu przemysł filmowy z Hollywood i część Brytyjskiego przemysłu polegają tylko na materiałach literackich. Tworzenie filmu jest mniej ryzykowne, jeśli pewna liczba ludzi już wie, jak historia się rozwinie” ? wyznał w rozmowie z „The Guardian”. Inni, jak Leslie Felperin, krytyk filmowy z Variety, nie ma nic przeciwko narastającej dominacji adaptacji. Powiedziała: „Najlepsi reżyserzy mogą całkowicie zmienić źródłowy materiał, przefiltrować go przez swoją świadomość i wykreować coś zupełnie nowego. Niektórzy reżyserzy potrzebują wręcz materiałów źródłowych, aby się im przeciwstawić.”

W tym roku w jury festiwalu zasiadają między innymi: brytyjski aktor Ewan McGregor, francuska aktorka Emmanuelle Devos oraz wyróżniony Oscarem reżyser i scenarzysta Alexander Payne. Czy w tym roku nagrodzą adaptacje? Przekonamy się już wkrótce.

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: film