Latem ruszą zdjęcia do „Akademii Pana Kleksa”. Poznaliśmy główną obsadę i pierwsze szczegóły filmu inspirowanego książką Brzechwy

1 czerwca 2022

Za trzy tygodnie rozpoczną się zdjęcia do nowej adaptacji „Akademii Pana Kleksa” Jana Brzechwy. Podczas konferencji, która odbyła się we wtorek w Warszawie, ujawniono pierwsze szczegóły na temat tej produkcji. W filmie reżyserowanym przez Macieja Kawulskiego w głównych rolach wystąpią Tomasz Kot jako Ambroży Kleks oraz Antonina Litwiniak jako Ada Niezgódka. Na ekranie zobaczymy również Piotra Fronczewskiego.

O planach nakręcenia nowej adaptacji „Akademii Pana Kleksa” mówiło się już od jakiegoś czasu. Oczekujących na wieści od filmowców najbardziej ciekawiła obsada, a w szczególności, kto zagra tytułowego bohatera książki Brzechwy. Teraz już wiemy, że aktorem tym będzie Tomasz Kot.

„To ogromne wyzwanie, a jak człowiek się mierzy z wyzwaniem, to wie, że żyje. To dla mnie również olbrzymi zaszczyt, ponieważ w mojej świadomości Piotr Fronczewski jest absolutnie najfantastyczniejszym Kleksem, więc czuję także presję. Sam fakt, że mogę wejść na plan, realizować ten film, taki pomnik z naszego dzieciństwa, to niezwykłe przeżycie, ponieważ w naszych głowach ma on ogromny ładunek emocjonalny, zwłaszcza w moim pokoleniu” – powiedział Tomasz Kot podczas wtorkowej konferencji.

(fot. Dawid Żuchowicz/Next Film)

Na scenie obecny był również Piotr Fronczewski, który aż sześciokrotnie wcielał się w postać filmowego Pana Kleksa. Aktor symbolicznie przekazał pałeczkę swojemu następcy, ofiarowując mu guzik. Prowadząca konferencję Dorota Wellman wyjawiła zebranym, że Fronczewski wystąpi również w nowej wersji przygód, żadnych szczegółów jednak nie podano. W późniejszej rozmowie z PAP Life reżyser Maciej Kawulski powiedział jedynie, że będzie to „bardzo znacząca rola” i że aktora trzeba było „dość długo” przekonywać do tego projektu. Scenarzysta Krzysztof Gureczny dodał, że Fronczewski wcieli się w postać obecną w książce Brzechwy.

Nowa „Akademia Pana Kleksa” zapowiadana jest jako dwuczęściowy film. Twórcy informują, że w ciągu trzech lat stworzyli zupełnie nową historię jedynie opartą na motywach z powieści. Ma to być uwspółcześniona wersja klasycznej bajki Brzechwy, która przemówi treścią i formą do najmłodszych, ale też wejdzie w dialog ze starszymi widzami, którzy wciąż pamiętają kultową ekranizację z lat 80.

(fot. Dawid Żuchowicz/Next Film)

W odróżnieniu od pierwowzoru literackiego główną postacią dziecięcą nie będzie Adaś Niezgódka, lecz jego żeńska odpowiedniczka – Ada Niezgódka. To pozornie zwykła dziewczynka, która trafia do tytułowej Akademii, żeby poznać świat bajek, wyobraźni i kreatywności. Przy pomocy wybitnego i szalonego pedagoga profesora Ambrożego Kleksa rozwinie swoje niesamowite umiejętności, a także wpadnie na ślad, który pomoże jej rozwikłać największą rodzinną tajemnicę…

W Adę Niezgódkę wcieli się Antonina Litwiniak, którą widzowie mogli już zobaczyć m.in. w serialu „W głębi lasu” czy filmie „Ciemno, prawie noc”. „Czuję wszystkie emocje na raz, przede wszystkim podekscytowanie, bo aktorstwo od zawsze było moim marzeniem. Więc to, co teraz robię, i sposób, w jaki tworzymy ten projekt, jest jego spełnieniem” – mówiła podczas konferencji Antonina Litwiniak.

(fot. Dawid Żuchowicz/Next Film)

„Od lat każdemu powtarzam, że gdyby Jan Brzechwa urodził się w Londynie, a J.K. Rowling w Warszawie, to dzisiaj dzieci na całym świecie mogłyby zachwycać się przygodami właśnie Ambrożego Kleksa, a nie Harry’ego Pottera. Ta powieść zdecydowanie za długo czeka na współczesną wersję kinową. Jestem przekonany, że tak długo i ciężko pracując nad nowym filmem, stworzymy dzieło, które pokochają dzieci, bo to właśnie z myślą o nich robimy ten film” – skomentował Grzegorz Pietraszewski, koproducent filmu i właściciel parku rozrywki Bajka Pana Kleksa.

Nową „Akademię Pana Kleksa” wyprodukuje Open Mind Production, dystrybucją filmu w Polsce zajmie się Next Film. Pierwsza z zapowiadanych dwóch części wejdzie do kin w 2024 roku.

[am]
fot. główna: Dawid Żuchowicz/Next Film

Tematy: , , , ,

Kategoria: film