„Kosmogonik” – pierwsza animacja w technice wirtualnej rzeczywistości inspirowana prozą Lema. Zobacz zwiastun

12 lipca 2021

Polscy filmowcy kończą pracę nad pierwszą animacją na podstawie prozy Stanisława Lema realizowaną w technice wirtualnej rzeczywistości. „Kosmogonik” ma być krótkometrażowym filmem inspirowanym opowiadaniem „Uranowe Uszy” ze zbioru „Bajki robotów”.

Głównym bohaterem historii jest tytułowy Kosmogonik, niegdyś wielki i ceniony robot-inżynier, a obecnie zardzewiały i zniszczony złom ze strzaskaną głową. Nadal jednak można poznać jego wspomnienia i odkrywać dziwne, zapomniane światy.

Zakładając okulary do wirtualnej rzeczywistości, widzowie będą mogli zajrzeć do głowy Kosmogonika i udać się w podróż na odległą planetę, gdzie waleczne społeczeństwo wykorzystuje naukę i technologię aby zdetronizować despotycznego władcę.

„To przede wszystkim historia uciskanego społeczeństwa i jego drogi do wyzwolenia. Mocno wierzę w to, że takie podstawowe dążenie do wolności jest powszechne. Wykorzystując perspektywę fantastyki naukowej, dzięki której podróżujemy do odległego, dziwacznego i często niezrozumiałego miejsca, chcę uwolnić widza od jego własnej ukształtowanej wizji świata i odwrócić jego twarz od znanego mu przyjaznego, ziemskiego środowiska” – mówi reżyser Paweł Szarzyński.

„Tworząc wyimaginowany świat Aktynurii i zgłębiając historię jego powstania, od początków życia i społeczeństwa po zmagania rozwiniętej cywilizacji, mam nadzieję uzyskać bardziej neutralną perspektywę, która pomoże nam spojrzeć na siebie” – dodaje Szarzyński.

Pełna humoru animacja ma przybliżać nie tylko fantastyczno-naukowe wizje Stanisława Lema, ale też nawiązywać wizualnie do ilustracji stworzonych do „Bajek robotów” przez Daniela Mroza. „Chcemy wykreować doświadczenie robotycznego uniwersum z oszałamiającymi wizualnie odniesieniami do maszyn stworzonych ponad 50 lat temu, ale wciąż fascynujących swoimi surrealistycznymi formami i wyszukanymi kształtami” – piszą twórcy „Kosmogonika”.

„Kosmogonik” będzie mieć premierę w 2021 roku, w 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema. Poniżej możecie zobaczyć krótki zwiastun udostępniony na profilu niezależnego kolektywu producenckiego Kinhouse Studio.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film