„Komedianci debiutanci”, historia więźniów wystawiających „Czekając na Godota”, z nową datą premiery. Film w kinach od 8 października

2 października 2021

„Komedianci debiutanci” to niezwykła historia grupy więźniów, którzy grają w słynnej sztuce Samuela Becketta „Czekając na Godota”. Film z oficjalnej selekcji festiwalu w Cannes oparty został na prawdziwych wydarzeniach, a zadebiutuje w kinach już 8 października.

Etienne, aktor borykający się z problemami finansowymi, zgadza się poprowadzić warsztaty teatralne w więzieniu. Skazani, którzy biorą w nich udział, widzą siebie w stand-upie lub komedii, ale on proponuje wystawić „Czekając na Godota” Samuela Becketta. Początkowo niechętna grupa więźniów z czasem angażuje się w próby poważnego przedsięwzięcia. Jest jednocześnie głośno, wesoło i filozoficznie. Wspólne wycieczki poza areszt zbliżają mężczyzn. Między reżyserem i aktorami rodzi się specyficzna więź. Jej zwieńczenie nastąpi podczas premiery w Paryżu.

„Bardzo podobało mi się to, że scenariusz jest inspirowany prawdziwą historią. Nadaje to filmowi inny wymiar. To nie tylko dobra historia, to historia, która rzeczywiście się wydarzyła! Wzruszyło mnie, że w napisach końcowych możemy zobaczyć zdjęcia prawdziwych bohaterów” – mówi odtwórca głównej roli Kad Merad.

Prawdziwa historia rozegrała się w latach 80. w Szwecji. Sztukę „Czekając na Godota” wspólnie z osadzonymi w więzieniu o zaostrzonym rygorze wystawił aktor i reżyser Jan Jönson. Spektakl odniósł taki sukces, że skazani wyruszyli w trasę, która miała nieoczekiwany finał w Göteborgu. Perypetie związane ze spektaklem sprawiły, że Jönson nawiązał znajomość z samym Samuelem Beckettem, który wspierał projekt. Szwedzkiemu aktorowi i reżyserowi udało się też powtórzyć eksperyment w Stanach Zjednoczonych, w więzieniu San Quentin.

„Na potrzeby filmu wszystko musieliśmy wymyślić na nowo. Szwedzkie więzienie z lat 80. było zupełnie inne niż dzisiejsze francuskie więzienia” – mówi Emmanuel Courcol, który jest reżyserem filmu „Komedianci debiutanci”, a także współautorem scenariusza.

„Czuliśmy cały emocjonalny, komiczny i dramatyczny potencjał, jaki krył się w grupie więźniów znajdujących się 'lata świetlne od Becketta’, jak mówi w filmie Étienne, ale w zasadzie znacznie bliżej uniwersum 'Czekając na Godota’, niż można sobie wyobrazić. Prawdą jest, że dramat niesamowicie rezonuje wśród więźniów. Całkowita pustka, nieobecność, oczekiwanie, bezczynność – to ich codzienność” – dodaje Courcol.

W rolach głównych w „Komediantach debiutantach” występują: Kad Merad („Nie martw się o mnie”, „Mikołajek”), Marina Hands („Motyl i skafander”), Pierre Lottin („Komando Breitnera”), Sofian Khammers („Chmara”) i Laurent Stocker („Oficer i szpieg”). Produkcja ma już na swoim koncie Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszej komedii. Znalazła się także w oficjalnej selekcji Festiwalu Filmowego w Cannes 2020. Za dystrybucję w Polsce odpowiada Galapagos Films.

Poniżej możecie obejrzeć zwiastun filmu „Komedianci debiutanci”:

[am]

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: film