banner ad

Kenneth Branagh zagra i wyreżyseruje „Morderstwo w Orient Expressie”

24 listopada 2015

KennethBranaghat-OrientExpress
Brytyjski aktor szekspirowski i reżyser sir Kenneth Branagh wcieli się w detektywa Herkulesa Poirot w nowej adaptacji jednej z najpopularniejszych powieści Agathy Christie „Morderstwo w Orient Expressie”.

Branagh nie tylko zagra główną rolę, ale też wyreżyseruje film. „Nie mogłabym sobie wyobrazić lepszego reżysera albo aktora do tej roli niż Kenneth” ? powiedziała Hilary Strong z Agatha Christie Productions. Jednym z koproducentów nowej ekranizacji książki będzie reżyser Ridley Scott. „Nie mam wątpliwości, że alchemia w tej niezwykłej grupie utalentowanych indywiduów oraz wspaniała historia i postacie Agathy Christie stworzą niezapomniane kinowe dzieło” ? dodała Strong.

Agatha Christie napisała „Morderstwo w Orient Expressie” w 1934 roku. Słynny detektyw zostaje wciągnięty w rozwiązanie intrygi w pociągu jadącym z Turcji do Londynu. Kiedy ktoś brutalnie morduje amerykańskiego milionera, będącego jednym z pasażerów Orient Expressu, Poirot rozpoczyna śledztwo. Cała akcja odbywa się w pociągu, ponieważ maszyna wpadła nocą w olbrzymie śnieżne zaspy i utknęła w nich na dobre.

Najsłynniejszym kinowym Herkulesem Poirot jest Peter Ustinov. Detektywa zagrał m.in. w ekranizacji takich powieści, jak „Śmierć na Nilu”, „Zło czai się wszędzie” i „Rendez-vous ze śmiercią”. Nigdy nie wystąpił natomiast w ekranizacji „Morderstwa w Orient Expressie”. Rola w tym filmie przypadła Albertowi Finneyowi, a na planie towarzyszyli mu m.in. Lauren Bacall i Ingrid Bergman. Książka doczekała się też dwóch adaptacji telewizyjnych: pierwszej z Alfredem Moliną w roli głównej i drugiej z niepokonanym, jeśli chodzi o produkcje telewizyjne z Herkulesem Poirot, Davidem Suchetem. Jak poradzi sobie sobie w tej roli Kenneth Branagh?

[aw]
fot. Melinda Seckington
źródło: BBC

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film