banner ad

Kazirodcza miłość Kuraginów jednym z kluczowych wątków nowej adaptacji „Wojny i pokoju”

4 stycznia 2016

miniserial-wojna-i-pokoj-1
Wczoraj swoja premierę na BBC One miał pierwszy odcinek najnowszej adaptacji klasycznej powieści Lwa Tołstoja „Wojna i pokój”. Jej scenarzysta zdradził, że jednym z kluczowych wątków miniserialu jest kazirodczy związek między rodzeństwem Kuraginów.

„Często powtarzam, że po prostu kopiuję najlepsze kawałki (z książek)” – żartował o swoim procesie twórczym Andrew Davies, scenarzysta najnowszej adaptacji. Zauważył przy tym, że owe „najlepsze kawałki” nie zawsze udaje się zauważyć za pierwszym razem. „Na przykład w ?Wojnie i pokoju? brat i siostra, Anatol i Helena są w kazirodczym związku, ale Tołstoj wskazuje na to tak subtelnie, że większości czytelnikom, w tym mnie samemu, zupełnie to umyka przy pierwszy czytaniu”. Ale ta subtelna sugestia okazała się być niezwykle ważna przy adaptacji powieści. „Ten związek i ich podejście do niego są tak kluczowe dla zrozumienia tej pary, przynajmniej dla mnie, że musiał zostać pokazany na ekranie” – nie ma wątpliwości Davis.

miniserial-wojna-i-pokoj-2

To nie pierwsza adaptacja klasycznego dzieła literatury, której podjął się Davies. Scenarzysta ma już na koncie m.in. prace przy „Targowisku próżności” oraz „Rozważnej i romantycznej” z Colinem Firthem, a także pierwszej ekranizacji „House of Cards” z lat 90. ubiegłego wieku. Mimo wielokrotnego obcowania z klasykami, nie czytał wcześniej powieści Tołstoja. „Zabrałem ją ze sobą na wakacje i wiecie co? Kiedy już w nią wsiąkniecie, nie można się od niej oderwać” – powiedział Davies. „Wspaniałe postaci, emocjonujące sceny akcji, spora dawka bitew, klasyczny pojedynek, kilka miłosnych historii z uwodzeniem, zdradą i szczęśliwym zakończeniem dla niektórych, ale nie dla wszystkich naszych ulubionych postaci. Czego tu nie lubić?”

„Wojna i pokój” była jedną z bardziej oczekiwanych produkcji BBC w 2016 roku, chociażby za sprawą gwiazdorskiej obsady, wśród której znalazły się znana z „Downton Abbey” Lily James i słynna agentka Scully, czyli Gillian Anderson. Jest to już kolejna z rzędu ekranizacja powieści Tołstoja. Dzieło przenoszono na mały i duży ekran po obu stronach oceanu, a radziecka adaptacja w reżyserii Siergieja Bondarczuka zdobyła nawet Oscara.

Pierwszy odcinek miniserialu miał swoją premierę 3 stycznia na antenie BBC One. Poniżej możecie zobaczyć zwiastun produkcji.

[ks]
fot. BBC
źródło: Daily Mail

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: film