banner ad

Joaquin Phoenix w polskim zwiastunie ekranizacji „Nigdy cię tu nie było”. Film Lynne Ramsay to okazja do poznania twórczości Jonathana Amesa

26 lutego 2018


Gutek Film udostępnił polski zwiastun thrillera „Nigdy cię tu nie było” z Joaquinem Phoenixem w roli głównej. Obraz nakręcono na podstawie noweli o tym samym tytule autorstwa Jonathana Amesa. To pierwsza okazja, aby polscy odbiorcy mogli zapoznać się nieco bliżej z twórczością prozatorską tego amerykańskiego pisarza.

„Nigdy cię tu nie było” okrzyknięto kobiecą odpowiedzią na „Taksówkarza”. Autorką filmu jest wybitna reżyserka Lynne Ramsay, która zasłynęła obrazem „Musimy porozmawiać o Kevinie”.

Bohaterem „Nigdy cię tu nie było” jest pełen sprzeczności mężczyzna z mroczną przeszłością. Działał zawsze sam i zawsze poza prawem: przez wiele lat przyjmował zlecenia, z którymi system sprawiedliwości nie dawał sobie rady i których nie chciał się podjąć żaden prywatny detektyw. Widział już prawie wszystko. Prześladujące go wspomnienia sprawiają, że chciałby, aby świat o nim zapomniał. Jednak, poruszony historią uprowadzonej dziewczyny, mężczyzna podejmie się jej odnalezienia. Gotowy na wszystko, by odnaleźć młodą kobietę, niespodziewanie otrzyma szansę ocalenia samego siebie.

Światowa premiera filmu miała miejsce w Konkursie Głównym ostatniego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, gdzie obraz otrzymał nagrody za najlepszą rolę męską (Joaquin Phoenix) oraz za najlepszy scenariusz (Lynne Ramsay). Pełen pasji i gniewu thriller zachwyca precyzyjnie skonstruowaną intrygą i mistrzowską grą Joaquina Phoenixa („Ona”, „Wada ukryta”, „Mistrz”). Całości dopełnia hipnotyzująca muzyka Jonny?ego Greenwooda z zespołu Radiohead.

Jonathan Ames

Warto odnotować, że film powstał w oparciu o nowelę Jonathana Amesa. Twórczość prozatorska amerykańskiego autora jest w Polsce praktycznie nieznana, bardziej kojarzony jest jako twórca serialu komediowego „Znudzony na śmierć” o pisarzu dorabiającym jako prywatny detektyw. Ekranizacja Lynne Ramsay będzie więc stanowiła dobrą okazję, aby poznać nieco bliżej jego literackie dokonania, a być może zmotywuje polskich wydawców do opublikowania zbioru, z którego pochodzi nowela „Nigdy cię tu nie było”.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu „Nigdy cię tu nie było”:

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: film