Janusz Majewski kręci film na podstawie „Czarnego mercedesa”! Znamy obsadę

9 stycznia 2019


Januszowi Majewskiemu udało się zrealizować swoje ostatnie marzenie i przenieść na ekran własną powieść „Czarny mercedes”, która ukazała się w 2016 roku nakładem wydawnictwa Marginesy. Trwają właśnie zdjęcia do pełnometrażowego filmu na podstawie książki. W obsadzie znalazła się czołówka polskich aktorów.

„Czarny mercedes” to pierwsza część serii powieści kryminalnych o Rafale Królu. Akcja książki osadzona jest w okupowanej Warszawie podczas II wojny światowej. Główny bohater, jako funkcjonariusz Policji Polskiej Generalnego Gubernatorstwa, zaangażowany zostaje do rozwikłania zagadki śmierci pięknej młodej kobiety. Inspiracją do napisania powieści były znalezione po wojnie zapiski mieszkańca warszawskiego getta. Reżyser dowiedział się z nich, że za murami doświadczano nie tylko nędzy i tragedii, ale toczono też normalne życie. Funkcjonowały restauracje i dancingi, ludzie pili, jedli i bawili się. Musiało zatem też dochodzić do zbrodni i przestępstw.

Janusz Majewski już od momentu napisania „Czarnego mercedesa” wiedział, że to doskonały materiał na film. „Nie przypominam sobie, żeby ktoś wcześniej stworzył w Polsce historię, która byłaby osadzona w czasie II wojny światowej, ale która nie dotyczyłaby ani polityki, ani martyrologii, tylko bardzo konkretnej zbrodni ? zagadki” ? mówił reżyser w wywiadzie udzielonym Booklips.pl. Zrealizowanie filmu nie było jednak łatwym przedsięwzięciem. Rzecz dzieje się w trakcie wojny, więc niezbędne są kostiumy, a także zabytkowe pojazdy i wnętrza. Budżet filmu szacuje się na około 14 milionów złotych. Próby pozyskania pieniędzy zajęły dwa lata. „Mój producent uparł się, ze ja muszę stworzyć ten projekt, a ponieważ udała nam się współpraca przy dwóch poprzednich filmach ? bo to również jego zasługa ? no to cóż, działam!” ? komentuje Majewski.

Na koniec roku niespodzianka!

Trwają zdjęcia do nowego filmu Janusza Majewskiego ?Czarny mercedes?. Scenariusz powstał…

Opublikowany przez Wydawnictwo Marginesy Poniedziałek, 31 grudnia 2018

W „Czarnym mercedesie” występuje plejada polskich gwiazd kina. Na ekranie zobaczymy: Bogusława Lindę, Aleksandara Milićevića (Max), Artura Żmijewskiego (Karol), Marię Dębską (Aneta/Krystyna), Marcelego Sabata (Egon), Sonię Bohosiewicz, Danutę Stenkę, Natalię Rybicką, Izabelę Dąbrowską, Andrzeja Seweryna, Andrzeja Zielińskiego, Mariana Opanię, Wiktora Zborowskiego, Andrzeja Mastalerza, Andrzeja Baranowskiego, Przemysława Bluszcza, Antoniego Królikowskiego i innych. W epizodycznych rolach wystąpią przedstawiciele świata kultury, m.in.: Józef Hen, Feliks Falk, Paweł Huelle, Daniel Passent i Michał Nogaś.

Scenariusz napisał reżyser Janusz Majewski, za zdjęcia odpowiedzialny jest Arkadiusz Tomiak, za scenografię ? Andrzej Haliński, za kostiumy ? Elżbieta Radke. Producentem filmu jest Włodzimierz Niderhaus i Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Realizację projektu wsparł również Polski Instytut Sztuki Filmowej. Premierę „Czarnego mercedesa” zaplanowano na jesień 2019 roku.

Poniżej możecie zobaczyć kilka zdjęć z planu udostępnionych przez aktorów w mediach społecznościowych:

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez S o n i a Bohosiewicz (@soniabohosiewicz)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez S o n i a Bohosiewicz (@soniabohosiewicz)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Paweł Markiewicz (@paweltomasz)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez S o n i a Bohosiewicz (@soniabohosiewicz)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez S o n i a Bohosiewicz (@soniabohosiewicz)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez 👸🏼Elizabeth (@ela_jachowicz)

[am]
źródło: Marginesy, Festiwal Reżyserii Filmowej, Gazeta Wyborcza

Tematy: , , , ,

Kategoria: film