Jan Komasa nakręci gotycki horror na podstawie „Balladyny” Juliusza Słowackiego
Firma producencka Aurum Film podpisała wieloletnią umowę z Janem Komasą, reżyserem „Sali samobójców” i „Bożego ciała”. Pierwszym projektem, który ma zostać zrealizowany w ramach długofalowej współpracy, będzie ekranizacja dramatu „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Film ma być utrzymany w konwencji gotyckiego horroru.
Aurum Film podkreśla, że umowa zawarta z Janem Komasą wyznacza nowy model współpracy na linii producent-twórca. „W ramach tego porozumienia reżyser będzie koncentrował się na swoich autorskich konceptach filmowych, które następnie będą rozwijane w pełne scenariusze z nami jako producentem wiodącym na wszystkich etapach powstawania każdego z tytułów. W dobie dynamicznych zmian w branży filmowej jest to przykład nowego, opartego na stabilności podejścia do procesu kreatywnego w perspektywie wielu lat” – przekazano.
Pierwszym projektem, który zostanie stworzony w ramach podpisanej umowy, będzie nowa wersja „Balladyny” Słowackiego. Na temat adaptacji nie wiadomo na razie nic poza faktem, że Komasa zamierza nakręcić film w konwencji gotyckiego horroru. „Możliwość skupienia się na kreacji, bez presji poszukiwania optymalnych warunków do pracy, jest bezcenna. Ta umowa zapewnia przestrzeń do kreowania filmów z pełnym zaangażowaniem i spokojem niezbędnymi do rozwijania ambitnych projektów” – powiedział reżyser.
Leszek Bodzak z Aurum Film zapowiada, że większość filmów Jana Komasy, które powstaną w ramach umowy, „opierać się będzie o kreatywną wizję, jednocześnie wypełniając znamiona autorskiego kina gatunkowego”.
Dramat Juliusza Słowackiego z 1839 roku opowiada o nieuchronności ludzkiego losu i żądzy władzy, która popycha do najokrutniejszych czynów. Dwie siostry, Alina i Balladyna, rywalizują o miłość księcia Kirkora. Doprowadzi to do wielkiej tragedii. W dramacie Słowackiego nie brak motywów fantastycznych i elementów wierzeń ludowych, które mogą stanowić materiał wyjściowy dla gotyckiego horroru.
[am]
fot. Aurum Films
Kategoria: film