James Franco planuje nakręcić „Wściekłość i wrzask” na podstawie Faulknera

2 lipca 2013

Franco nakręci "Wściekłość i wrzask"
James Franco nie próżnuje! Ledwie na festiwalu w Cannes hollywoodzki aktor i reżyser zaprezentował adaptację „Kiedy umieram”, a już w wywiadzie udzielonym w poniedziałek magazynowi „The Times”  zapowiedział, że planuje zrealizować film na podstawie kolejnej powieści Williama Faulknera. Tym razem chodzi o najsłynniejszą – „Wściekłość i wrzask”.

Franco wyjawił dziennikarzowi, że wyreżyseruje i zagra jedną z ról w filmie, do którego scenariusz napisał wraz ze swoim kolegą szkolnym z Yale, Mattem Ragerem. Przyznał też, iż chciałby, aby w obsadzie znaleźli się Jon Hamm („Mad Men”), Danny McBride oraz brat reżysera, Dave Franco. „Wściekłość i wrzask” ma być niezależną produkcją, do której zdjęcia powinny rozpocząć się jeszcze tej jesieni.

Wydana pierwotnie w 1929 roku powieść Faulknera to historia rodziny Compsonów, byłych arystokratów, którzy zmagają się z problemem rozpadu ich rodziny i pogorszeniem reputacji w mieście. Jak sam autor zaznaczył, dokonał tu zamachu na nienaruszalną dotąd zasadę autorskiej wszechwiedzy, narzucając czytelnikowi rolę śledczego, który musi zmierzyć się z subiektywnością, zakłamaniami, nieskładnością i zacieraniem się chronologii w historii, którą poznajemy z punktu widzenia czterech narratorów.

Kiedy powieść ukazała się na rynku, opinie na jej temat były mieszane. Niektórzy czytelnicy nie mogli nadążyć za strukturą opowieści i zastosowanym w narracji strumieniem świadomości. Przez pierwsze piętnaście lat od wydania książka rozeszła się w nakładzie ledwo przekraczającym 3300 egzemplarzy. Dopiero kiedy została przedrukowana w 1946 roku krytycy zrewidowali swoje oceny. Obecnie dzieło uznawane jest za najdoskonalszą artystycznie powieść Faulknera.

„Wściekłość i wrzask” doczekała się już adaptacji. W 1959 roku Martin Ritt wyreżyserował na jej podstawie film z Yulem Brynnerem, Joanne Woodward i Margaret Leighton w rolach głównych. Ekranizacja Jamesa Franco będzie więc drugą z kolei próbą zmierzenia się z niełatwym klasykiem amerykańskiego pisarza.

Zanim jednak doczekamy się filmu na ekranach kin, Franco uraczy nas wpierw dwoma innymi godnymi odnotowania adaptacjami literackimi. Będą to: „Dziecię Boże” na podstawie powieści Cormaca McCarthy?ego (film jest obecnie na etapie postprodukcji) oraz „Bukowski” na podstawie „Z szynką raz!” Charlesa Bukowskiego. Jest na co czekać!

fot. Aphrodite-In-NYC

Tematy: , , , ,

Kategoria: film