James Franco kręci „Kiedy umieram” na podstawie Faulknera

10 sierpnia 2012


W tym tygodniu w Mississippi ruszą castingi do filmowej adaptacji powieści Williama Faulknera „Kiedy umieram”. Odpowiedzialnym za realizację obrazu będzie aktor i reżyser James Franco.

Napisana w 1930 roku powieść Faulknera opowiada o rodzinie Bundrenów, „biednych białych” z Południa, którzy wbrew sprzysięgającym się żywiołom wyprawiają się w podróż do niewielkiego Jefferson w Mississippi, aby pogrzebać matkę zgodnie z jej wolą w rodzinnej miejscowości, obok dawno nieżyjących bliskich.

„Chcę być wierny książce – moje podejście jest zawsze wierne na wiele sposobów – ale żeby być wiernym, muszę zmienić niektóre rzeczy do filmu” ? zapowiedział jakiś czas temu Franco.

Do napisania powieści Faulkner zastosował technikę narracyjną strumienia świadomości, znaną wcześniej m.in. z „Ulissesa” Jamesa Joyce?a. W każdym z 59 rozdziałów rolę narratora pełni jedna z 15 postaci powieści, również zmarła, która po śmierci wyraża swoje myśli, leżąc w trumnie.

„Chcesz uchwycić ton książki, ale nie możesz pracować w taki sam sposób (jak pisarz ? przyp. red.)” ? wyjaśnił Franco. „Nie wierzę, że będzie się odczuwało to samo, gdy podzieli się fabułę sztywno według książki; jeśli tytuł mówił 'Cash’, to wtedy wiedziałeś, że jesteś z Cashem. Można wejść do głów bohaterów i dać im na chwilę wewnętrzny głos, ale to musi być bardziej płynne ponieważ filmy oddziaływają inaczej niż książki.”

Zdjęcia do filmu rozpoczną się w przyszłym miesiącu w Canton, miejscowości, w której kręcono m.in. „Czas zabijania” i „Bracie, gdzie jesteś?”. Chodzą słuchy, że w obrazie zobaczymy Paula Dano, Joaquina Phoenixa i Richarda Jenkinsa.

Tematy: , , , ,

Kategoria: film