banner ad

Ijon Tichy poddany multiplikacji w komedii SF „Pokój”. Premiera krótkometrażowej ekranizacji opowiadania Lema z „Dzienników gwiazdowych” już 5 lutego

2 lutego 2021

Reżyser Krzysztof Jankowski zrealizował krótkometrażowy film na podstawie opowiadania „Podróż VII” z „Dzienników gwiazdowych” Stanisława Lema. Produkcja będzie miała swoją premierę 5 lutego na dwóch platformach vod: PlayKraków oraz EgoMovies.

Fabuła osadzona została w roku 2055. Głównym bohaterem jest Ijon Tichy, który jako znany kosmonauta ma wygłosić w Parlamencie Pansłowiańskim przemówienie przeciwne wprowadzeniu PRL – Pozaziemskich Regulacji Ludzkich. Przedstawiciele partii rządzącej, jak i samego rządu, starają się nie dopuścić do tego wystąpienia. Ijon zostaje podstępnie uwięziony w swoim pokoju hotelowym, gdzie zostaje poddany testom najnowszej broni powodującej multiplikację jego postaci. Zamiast szukać wyjścia z pułapki Ijon kłóci się sam ze sobą i nie może dojść do porozumienia z kolejnymi swoimi wcieleniami, co prowadzi do coraz bardziej absurdalnych zdarzeń…

Scenarzystą i reżyserem krótkometrażowego filmu jest Krzysztof Jankowski, znany z takich produkcji jak „Kemping” i „Odwyk”. Historii nadano inny kontekst. W opowiadaniu Lema akcja rozgrywała się w kosmosie na statku, którym leciał Ijon Tichy. Bohater z własnej inicjatywy naprowadził pojazd na pole grawitacyjne, w którym dochodziło do zwielokrotnienia teraźniejszości, ponieważ potrzebował pomocnika do naprawy jednego z urządzeń. „Podróż VII” ma jednak podobne przesłanie, co zrealizowana właśnie ekranizacja.

„Jestem przekonany, iż mimo że akcja umiejscowiona jest w przyszłości, to jest bardzo aktualna. Pokazuje pewien typ naszej polskiej świadomości, specyficznego charakteru. Film jest nie tylko wspaniałą satyrą Lema na nasze polskie przywary: zaściankowość mimo pozornej 'światowości’, jak też kłótliwość, która prowadzi do niemożności osiągnięcia porozumienia. Satyrą tym bardziej ostrą, iż ograniczoną do jednej i tej samej postaci – naszego bohatera Ijona – który sam sobie nie ufa, który sam z sobą się kłóci, zawiązuje sojusze i je łamie. Ale odnajdziemy tu także nasze najlepsze cechy: otwartość, poszukiwanie przygód i głód podróżowania, jak również kreatywność w pokonywaniu przeciwności” – mówi Krzysztof Jankowski.

W rolach głównych w filmie „Pokój” występują Wojciech Solarz, Kamila Kamińska, Paweł Ciołkosz, Jacek Różański i Grzegorz Woś. Premiera ekranizacji zapowiedziana została na 5 lutego. Obraz będzie można zobaczyć na dwóch platformach vod: PlayKraków i EgoMovies. Cena biletu za seans wynosi 5 złotych.

[am]
źródło: Wydawnictwo Literackie

Tematy: , , ,

Kategoria: film