Hugh Laurie zekranizuje kryminał „Dlaczego nie Evans?” Agathy Christie

14 kwietnia 2021

Hugh Laurie, znany m.in. z ról w serialach „Dr House” i „Nocny recepcjonista”, zajmie się ekranizacją powieści kryminalnej „Dlaczego nie Evans?” autorstwa Agathy Christie. Aktor ma być odpowiedzialny za napisanie scenariusza i reżyserię ekranizacji. Będzie również producentem wykonawczym.

Laurie, który sam może pochwalić się napisaną powieścią kryminalną, uwielbia „Dlaczego nie Evans?” od dzieciństwa, kiedy to przeczytał książkę Agathy Christie po raz pierwszy. Zapowiadana adaptacja ma mieć formę trzyodcinkowego miniserialu. Nie wiadomo jeszcze, czy Laurie wystąpi przed kamerą, chociaż jest spora szansa, że zobaczymy go w którejś z ról, przynajmniej epizodycznej. Teraz koncentruje się na przeniesieniu powieści na ekran.

„Włosy na moim karku jeszcze nie opadły od chwili, gdy po raz pierwszy pojąłem piękno kryjące się za podstawą tego kryminału. Od tamtej pory coraz bardziej zakochiwałem się w bohaterach i czuję się niezmiernie zaszczycony, że mogę opowiedzieć ich historię w tej formie. Zepnę się i dam z siebie wszystko na planie” – zapowiedział Laurie.

„Dlaczego nie Evans?” to powieść, która nie jest powiązana z żadnym z popularnych cykli Agathy Christie. Dwaj gracze w golfa, w tym oficer marynarki Bobby Jones, znajdują na brzegu urwiska umierającego człowieka, który wygłasza tytułowe zdanie. Z kieszeni wypada mu fotografia tajemniczej piękności. Okazuje się, że śmierć mężczyzny nie jest przypadkowa. Jones wspólnie ze swoją przyjaciółką lady Frances Derwent postanawia rozwiązać zagadkę. Sympatyczny duet podchodzi do śledztwa z dużą lekkomyślnością, która jest całkowitym przeciwieństwem niebezpieczeństw, jakie mu grożą. W Polsce powieść ukazała się nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego.

Miniserial zrealizuje brytyjska firma producencka Mammoth Screen, która ma już w dorobku kilka telewizyjnych adaptacji powieści Christie, w tym „I nie było już nikogo”, „Tajemnicę bladego konia” oraz „A.B.C.” (z Johnem Malkovichem w roli Herkulesa Poirot). Projekt powstaje z myślą o platformie BritBox (w Ameryce Północnej) i BBC (w Wielkiej Brytanii). Premiera zapowiedziana jest na 2022 rok.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film