banner ad

Historia więźniów, którzy wystawiają „Czekając na Godota”. Zwiastun i data kinowej premiery „Komediantów debiutantów”

2 marca 2021

2 kwietnia do kin w Polsce wejdzie film „Komedianci debiutanci”, który zdobył Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszej komedii. Jest to oparta na prawdziwych wydarzeniach niezwykła historia grupy więźniów, którzy grają w słynnej sztuce Samuela Becketta „Czekając na Godota”.

Głównym bohaterem „Komediantów debiutantów” jest Etienne (Kad Merad), ledwo wiążący koniec z końcem aktor, który zgadza się poprowadzić warsztaty teatralne w więzieniu. Jego podopieczni zagraliby w stand-upie lub komedii, on jednak proponuje wystawić „Czekając na Godota” Samuela Becketta. Początkowo niechętna grupa kilku skazanych, z czasem angażuje się w próby poważnego przedsięwzięcia. Jest jednocześnie głośno, wesoło i filozoficznie. Wspólne wycieczki poza areszt zbliżają mężczyzn. Między reżyserem i aktorami rodzi się specyficzna więź. Jej zwieńczenie nastąpi podczas premiery w Paryżu.

„We Francji jest wielu dobrych scenarzystów, ale takich, którzy napisaliby aż tak dobry scenariusz, z ważną rolą, którą mógłbym zagrać, jest naprawdę niewielu. Spodobał mi się także fakt, że scenariusz został zainspirowany prawdziwą historią. To nadało temu filmowi innego wymiaru. To nie jest po prostu ciekawa historia, to coś, co naprawdę się wydarzyło!” – mówi odtwórca głównej roli Kad Merad, którego polscy widzowie znają m.in. z filmów o Mikołajku i takich produkcji, jak „Jeszcze dalej niż północ” czy „Pan od muzyki”.

Za reżyserię filmu „Komedianci Debiutanci” odpowiada Emmanuel Courcol, który jest także współautorem scenariusza. W rolach głównych występują: Kad Merad, Marina Hands („Motyl i skafander”), Pierre Lottin („Komando Breitnera”), Sofian Khammers („Chmara”) i Laurent Stocker („Oficer i szpieg”). Produkcja ma już na swoim koncie Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszej komedii. Znalazła się także w oficjalnej selekcji Festiwalu Filmowego w Cannes 2020. Za dystrybucję w Polsce odpowiada Galapagos Films.

„Nie chcę kręcić smutnych filmów, nawet jeśli opowiadają mroczną historię. Tak długo, jak jest w nich ludzki element, zawsze można dostrzec promyk światła. Na planie mogliśmy poczuć cały emocjonalny, komiczny i dramatyczny potencjał tej grupy więźniów, którzy znajdowali się lata świetlne od Becketta, ale tak naprawdę byli dużo bliżej świata przedstawionego w sztuce 'Czekając na Godota’ niż ktokolwiek mógł to sobie wyobrazić” – podkreśla reżyser Emmanuel Courcol.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu „Komedianci debiutanci”:

Plakat promujący film „Komedianci debiutanci”:

[am]
fot. (1) Duchili, (2) Carole Bethuel

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: film