„Historia mojej żony” z Léą Seydoux w roli głównej. Zobacz zwiastun ekranizacji powieści Milána Füsta

10 lutego 2022

18 marca do polskich kin wejdzie „Historia mojej żony”. Nowy film jednej z najważniejszych węgierskich reżyserek Ildikó Enyedi („Mój wiek XX”, „Dusza i ciało”) to adaptacja powieści Milána Füsta, która została przetłumaczona na 19 języków, w tym także na polski. W głównej roli wystąpiła gwiazda światowego kina Léa Seydoux. Dystrybutor Aurora Films udostępnił właśnie polskim zwiastun tej produkcji.

„Historia mojej żony” to stylowy melodramat osadzony w okresie międzywojennym XX-wiecznego Paryża oraz Hamburga, które stają się areną miłosnej opowieści. Pełnej niespodziewanych zwrotów akcji i gry w kotka i myszkę. Powieść Milána Füsta, węgierskiego pisarza, którego kandydatura zgłaszana była do Nobla, ukazała się w Polsce w 1960 roku. Film, podobnie jak książka, opowiedziany jest z perspektywy głównego bohatera – Jacoba.

Jakob Störr (w tej roli Gijs Naber), spędzając czas w wytwornej paryskiej kawiarni, postanawia, że ożeni się z pierwszą kobietą, która przekroczy próg lokalu. Okazuje się nią piękna, dystyngowana Lizzie (Léa Seydoux). Kiedy mężczyzna podchodzi do jej stolika i opowiada o swoich zamiarach, początkowo jest nieco zakłopotana. Decyduje się jednak przyjąć tę zaskakującą propozycję.

Szczęście świeżo upieczonej pary nie trwa jednak długo. Jakob musi często wyjeżdżać do pracy. Nieobecność mężczyzny i długa rozłąka nie wpływają najlepiej na wzajemne relacje małżonków, zwłaszcza gdy w otoczeniu samotnej kobiety pojawia się majętny pisarz Dedin… Jacob popada w coraz większą paranoję…

„Historia mojej żony” to pierwsza adaptacja literacka w dorobku Ildikó Enyedi. Reżyserka znała książkę już od czasów liceum. „Milán Füst jest większy niż literatura; ma przenikliwe oko do tych aspektów życia, których wszyscy doświadczamy, ale o których tak naprawdę nikt nie mówi, ani w filmie, ani w literaturze. Dotyka bardzo bezpośrednio – bez filozoficznej pretensjonalności – istoty życia. Uwielbiam jego humor, ponieważ czyni go jeszcze bardziej wiarygodnym i przystępnym. Kocham wszystko, co napisał, ale ta książka jest jego największym osiągnięciem” – mówi Enyedi.

Premiera filmu w kinach zaplanowana jest na 18 marca. Poniżej możecie zobaczyć zwiastun:

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film