HBO i Kate Winslet zrealizują serial oparty na powieści „Trust” Hernána Díaza. Kiedy nowa książka autora „W oddali” ukaże się w Polsce?

1 lipca 2022

Stacja HBO zakupiła prawa do ekranizacji najnowszej powieści Hernána Díaza zatytułowanej „Trust”. Na podstawie książki ma powstać limitowany serial, w którym główną rolę zagra Kate Winslet. Aktorka będzie również producentką wykonawczą adaptacji wspólnie z autorem powieści. Przy okazji dowiedzieliśmy się, kiedy książkę przeczytamy w polskim przekładzie.

O samym serialu na ten moment niewiele więcej wiemy. Projekt znajduje się w fazie rozwoju. Aktualnie trwają poszukiwania scenarzysty, który zaadaptuje historię z książki na potrzeby ekranizacji.

Powieść „Trust” Hernána Díaza ukazała się w Stanach Zjednoczonych w maju 2022 roku. Historia potentata z Wall Street z lat 20. XX wieku opowiedziana w niej została z czterech punktów widzenia. Najpierw poznajemy samego biznesmena i jego żonę, którzy wspięli się na szczyt drabiny społecznej w Nowym Jorku. Ale jak doszli do swojej ogromnej fortuny? To pytanie znajduje się w centrum powieści z 1937 roku, którą przeczytała cała elita Nowego Jorku.

Sam finansista również zapoznał się z książką i nie był z niej zadowolony. Postanowił więc spisać wspomnienia, w czym pomaga mu zatrudniona ghostwriterka. Tekst ten stanowi drugą sekcję powieści „Trust”. W trzeciej mamy możliwość przeczytać pamiętnik ghostwriterki, a w ostatniej – poznajemy historię z perspektywy żony potentata. Która z wersji jest prawdziwa?

Książka Díaza to literacka łamigłówka opowiadająca o władzy i amerykańskim bogactwie. „Nawet jeśli pieniądze odgrywają ważną rolę w amerykańskiej wyobraźni, byłem zaskoczony, widząc, że tak niewiele powieści wprost się nimi zajmuje” – powiedział autor w rozmowie z portalem Veranda. „Oczywiście jest wiele powieści skoncentrowanych na klasowości – mamy chociażby całą bogatą tradycję literatury społeczno-obyczajowej. Chciałem jednak zbadać, jak ten przywilej powstał i jakie narracje go utrwaliły. Gdy tylko zacząłem się tym interesować, stało się jasne, że kobiety zostały całkowicie pominięte w tych mitycznych opowieściach o bogactwie. To dzięki skupieniu się na tych milczących kobietach książka nabrała kształtu” – dodaje.

Z opisu udostępnionego przez HBO wynika, że zapowiadany serial przedstawi całą historię z perspektywy ghostwriterki, która pisze wspomnienia na zlecenie finansisty. W trakcie pracy nad książką odkryje ona, że mężczyzna nie przedstawia szczerze swojej historii i roli, jaką odegrała w niej żona.

W Polsce Hernán Díaz znany jest z nominowanej do Pulitzera powieści „W oddali”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa W.A.B. Wraz z pojawieniem się informacji o rozpoczęciu pracy nad serialem oficyna poinformowała, że opublikuje polski przekład „Trust” najprawdopodobniej w drugiej połowie 2023 roku. Wtedy też powinna mieć miejsce premiera ekranizacji HBO.

[am]
fot. (1) Andrea Raffin/Wikimedia Commons, (2) PBS NewsHour

Tematy: , , , ,

Kategoria: film