Guillaume Gallienne nakręci serial na podstawie „W poszukiwaniu straconego czasu” Marcela Prousta

27 marca 2019


Francuski aktor, scenarzysta i reżyser Guillaume Gallienne nakręci serial „La recherche” na podstawie siedmiotomowego cyklu „W poszukiwaniu straconego czasu” Marcela Prousta. Koproducentami ekranizacji będą firmy Cinefrance Studios, Federation Entertainment i Do not Be Shy.

Umowa została podpisana podczas trwającego właśnie festiwalu Séries Mania we francuskiej miejscowości Lille. Potwierdzono realizację trzech sezonów po osiem odcinków, każdy epizod ma trwać 52 minuty. Guillaume Gallienne obejmie stanowisko twórcy, reżysera i współproducenta serialu. Nad scenariuszami będzie pracował z zespołem pisarzy ze świata dramatu i literatury.

„Czy powinniśmy żyć każdą minutą tak, jakby była to pierwsza lub ostatnia chwila naszego życia? Czy pięknem jest nasze życie, czy historie, które tworzą nasze wspomnienia? Dajcie mi 24 godziny, a udzielę wam odpowiedzi. Nie swojej, ale Marcela Prousta, zawartej w najpiękniejszej sadze, jaką kiedykolwiek napisano” ? skomentował Guillaume Gallienne, który jest dobrze zaznajomiony z twórczością Prousta (nagrywał m.in. audiobooki z korespondencją pisarza).

Z zapowiedzi dowiadujemy się, że akcja książek zostanie przeniesiona do czasów bardziej nam współczesnych. Serial ma rozgrywać się w latach 70.-90. XX wieku. „Był to okres, gdy czas jeszcze nie przyśpieszył. Telefony wciąż podłączone był do przewodów, arystokraci nadal mieli służących, a moja babcia wciąż żyła. Te lata były naszą przeszłością i jeśli niektórzy uważali je za powojenne, dla nas były one już naszym czasem przedwojennym” ? powiedział Gallienne. Termin premiery serialu „La recherche” ani data rozpoczęcia zdjęć nie są jeszcze znane.

Saga Marcela Prousta doczekała się już kilku ekranizacji. W 1984 roku reżyser Volker Schlöndorff nakręcił film „Miłość Swanna” oparty głównie na pierwszej książce cyklu. Z kolei w 1999 roku chilijski filmowiec Raúl Ruiz przeniósł na ekran ostatni tom, „Czas odnaleziony”. W 2011 roku powstał dwuczęściowy film dla francuskiej telewizji pt. „W poszukiwaniu straconego czasu”, który obejmował cały cykl z wyjątkiem pierwszej powieści.

Na zdjęciu: twórca zapowiadanego serialu, Guillaume Gallienne, w roli malarza Paula Cézanne’a w filmie „Cézanne et moi”.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: film