„Gra o tron: Ostatnia warta” ? HBO zapowiada na maj pełnometrażowy dokument o realizacji finałowego sezonu serialu na podstawie sagi Martina

28 marca 2019


Na pożegnanie kultowego serialu „Gra o tron” na podstawie sagi „Pieśń lodu i ognia” George’a R.R. Martina HBO przygotowało dla fanów film dokumentalny, będący kroniką powstawania finałowego sezonu tej produkcji. Premiera dokumentu „Gra o tron: Ostatnia warta” zaplanowana została w HBO i HBO GO na 27 maja, tydzień po emisji ostatniego odcinku serialu.

Znana brytyjska twórczyni filmowa Jeanie Finlay spędziła rok na planie „Gry o tron”, aby zarejestrować powstawanie najbardziej spektakularnej i skomplikowanej części tego kultowego serialu HBO. Dokument „Gra o tron: Ostatnia warta” („Game of Thrones: The Last Watch”) zanurza się głęboko w pełen błota i krwi serialowy świat „Gry o tron”, aby pokazać pot i łzy, jak również chwile triumfu, które towarzyszyły jego twórcom przy kreowaniu świata Westeros i jego bohaterów. Zdjęcia kręcone były nie tylko w studiach, ale również na polach i parkingach w Irlandii Północnej.

Zgodnie z zapowiedzią HBO film dokumentalny jest osobistą kroniką odsłaniającą kulisy powstawania „Gry o tron”. Twórcy podążają w nim za członkami ekipy i obsadą serialu, którym przyszło zmagać z ekstremalną pogodą, goniącymi ich terminami czy nieustanną ciekawością podekscytowanych fanów, którzy marzyli o poznaniu chociaż rąbka fabuły. Produkcja ta jest nie tylko kroniką pracy na planie, to także zabawna i przejmująca historia, opowiedziana ze swadą i dużą dozą intymności, przedstawiająca słodko-gorzką prawdę o radości, jaką daje tworzenie świata, i smutku towarzyszącym konieczności pożegnania się z nim.

Za reżyserię dokumentu „Gra o tron: Ostatnia warta” odpowiada Jeanie Finlay. Do jej poprzednich filmów dokumentalnych należą: „Seahorse”, „Orion: The Man Who Would Be King”, „Pantomime”, „The Great Hip Hop Hoax”, „Sound It Out” czy „Goth Cruise”. „Gra o tron: Ostatnia warta” to jej ósmy film pełnometrażowy. Producentami wykonawczymi tego dokumentu są David Benioff, D.B. Weiss, Bernadette Caulfield. Wśród pozostały producentów znaleźli się: Jeanie Finlay, Rachel Hooper, Martin Mahon. Film zrealizowany został dla HBO przez Glimmer Films.

Polska premiera „Gry o tron: Ostatniej warty” odbędzie się 27 maja w HBO i HBO GO, dzień po amerykańskiej premierze.

fot. HBO

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film