„Genialna przyjaciółka” ? serial na podstawie bestselleru Eleny Ferrante będzie miał prapremierę na Festiwalu Filmowym w Wenecji

26 lipca 2018


Wielkimi krokami zbliża się premiera serialu „Genialna przyjaciółka”, będącego adaptacją pierwszej z czterech powieści bestsellerowego cyklu Eleny Ferrante. Serial to wspólna produkcja HBO, RAI i TIMVISION, a jego reżyserem jest Saverico Constanzo. Na Festiwalu Filmowym w Wenecji, który odbędzie się na przełomie sierpnia i września, pokazane zostaną pierwsze dwa odcinki telewizyjnej ekranizacji.

Kiedy nagle z życia sześćdziesięcioletniej Eleny Greco znika jej najbliższa przyjaciółka, kobieta zaczyna opisywać historię ich wieloletniej przyjaźni. Raffaellę Cerullo, zwaną Lilą, poznała w pierwszej klasie szkoły podstawowej w 1950 roku. Akcja serialu toczy się w niebezpiecznym i jednocześnie magicznym Neapolu na przestrzeni ponad 60 lat. Elena stara się rozwikłać tajemnicę zniknięcia swojej genialnej przyjaciółki Lily, która była jej powiernicą i zarazem największym wrogiem.

Pierwsze dwa odcinki serialu „Genialna przyjaciółka” zostaną pokazane na 75. Festiwalu Filmowym w Wenecji, który odbędzie się w dniach od 29 sierpnia do 8 września.

Ośmiodocinkowy serial był realizowany we włoskim mieście Caserta, a fabuła zaczerpnięta została z powieści o tym samym tytule będącej pierwszą częścią bestselerowego cyklu czterech książek Eleny Ferrante. Reżyserem serialu jest Saverico Costanzo („Private”, „Samotność liczb pierwszych”, „Złaknieni”). Casting do serialu trwał osiem miesięcy, w tym czasie do udziału w produkcji zgłosiło się niemal 9 tysięcy dzieci i 500 dorosłych.

W obsadzie serialu pojawią się zawodowi aktorzy i naturszczycy, a także wybrani uczniowie z lokalnych szkół. W głównych rolach Eleny i Lili w dzieciństwie wystąpią debiutantki Elisa Del Genio i Ludovica Nasti. W kolejnych odcinkach młode aktorki zostaną zastąpione przez dwie nastolatki ? Margheritę Mazzucco, która wcieli się kilkunastoletnią Elenę, oraz Gaię Girace, odtwórczynię roli jej rówieśniczki Lili. Szacuje się, że w obsadzie serialu „Genialna przyjaciółka” zobaczymy ponad 150 aktorów i 5 tysięcy statystów.

Aby jak najlepiej odtworzyć przedstawioną w serialu pełną symboliki okolicę, 150 osób budowało przez ponad sto dni 215 tysięcy metrów kwadratowych dekoracji. Zbudowano fasady 14 domów mieszkalnych, pięć wnętrz apartamentów, makietę kościoła i tunel. Kostiumolodzy zgromadzili półtora tysiąca strojów ? wiele z nich to ubrania zaprojektowane specjalnie z myślą o serialu.

Ponieważ Ferrante pisała swoje powieści w języku włoskim, filmowcy uznali, że niemożliwe byłoby nakręcenie serialu po angielsku. Położono również nacisk na to, aby zachować dialekt neapolitański obecny w książkach, ponieważ stanowi on część dramaturgii. Z tego też powodu nawet we Włoszech „Genialna przyjaciółka” będzie wyświetlana z napisami. „Jesteśmy Rzymianami i nie rozumiemy dialektu neapolitańskiego” ? wyjaśnił producent Lorenzo Mieli.

Co ciekawe, choć w realizację serialu na podstawie „Genialnej przyjaciółki” zaangażowana była jako współscenarzystka sama Elena Ferrante, reżyser i producenci nie mieli okazji poznać osobiście pisarki ukrywającej swoją tożsamość. „Wysyłaliśmy maile do siebie” ? powiedział Saverio Costanzo dziennikarzom podczas środowej konferencji prasowej w Beverly Hills. „Nie wiem kim ona jest i nie chcę wiedzieć. (…) Ale, moim zdaniem, jest bardzo dobrą scenarzystką. (…) Wysyłałem maile do jej wydawcy. Wydawca wysyłał ??je do niej, a następnie z powrotem do mnie”. „Myślę, że to jedna z najlepiej strzeżonych tajemnic w historii Włoch” ? dodał Lorenzo Mieli, jeden z producentów serialu. „Ale pod koniec dnia nikogo to nie obchodziło, ponieważ wiedzieliśmy, że [sekret jej tożsamości] jest dla niej bardzo ważny”.

Serial „Genialna przyjaciółka” ma zadebiutować na antenie HBO jesienią 2018 roku. Poniżej możecie zobaczyć stylizowany na lata 50. materiał zarejestrowany na planie produkcji:

[am]
fot. Eduardo Castaldo
źródło: HBO, Vulture

Tematy: , , , ,

Kategoria: film