François Ozon nakręcił film na podstawie powieści Joyce Carol Oates. Zobacz zwiastun

7 lipca 2017


Twórca „Basenu”, „Młodej i pięknej” oraz „Nowej dziewczyny” przeniósł na ekran powieść Joyce Carol Oates. Światowa krytyka przyrównuje „Podwójnego kochanka” do wczesnych filmów Romana Polańskiego, takich jak „Dziecko Rosemary” czy „Wstręt”. W sieci pojawił się już pierwszy polski zwiastun adaptacji.

„Podwójny kochanek” to zmysłowy thriller, którego główną bohaterką jest młoda i wrażliwa Chloé. Kobieta zakochuje się w swoim terapeucie, Paulu, nie ma przed nim tajemnic, a zafascynowany nią mężczyzna z czasem również całkowicie się odsłania, przekraczając granice swojej profesji. Z czasem Chloé odkrywa dziwną tajemnicę swego kochanka. Okazuje się, że Paul ma brata bliźniaka, z którym nie utrzymuje kontaktów. Ów brat bliźniak ma na imię Louis i również jest terapeutą. Zaintrygowana Chloé umawia się z Louisem na sesję, po czym z nim także zaczyna romansować. Chloé stopniowo odsłania kolejne tajemnice braci, sprowadzając na siebie śmiertelne niebezpieczeństwo.

„Chciałem, żeby Paul był dobrym psychoterapeutą, który ma świetne porozumienie z Chloé. Louis natomiast miał przekraczać wszelkie zasady i schematy pracy terapeuty. Wygłasza szokujące sądy i interpretacje. Podczas pierwszej sesji sprawia wrażenie, jakby znał Chloé, co każe widzom zastanawiać się, czy to przypadkiem nie Paul. Jest trochę tak, jakby Louis wypowiadał głośno wszystko, co przemilcza Paul. W dodatku robi to w brutalnie bezpośredni sposób, łamiąc tabu, bez kontroli superego” – mówi reżyser.

Film jest ekranizacją kryminalnej powieści „Lives of the Twins” z 1987 roku autorstwa Joyce Carol Oates. Pisarka opublikowała dzieło w tajemnicy pod pseudonimem Rosamond Smith, nie ujawniając swej tożsamości nawet wydawcy, który sądził, że ma do czynienia z debiutantką. „Lives of the Twins” powstała w wyniku fascynacji autorki kryminałami. „Chciałam odświeżającej lektury. Chciałam też uciec przed swoją tożsamością” – tłumaczyła. Choć powieść nieco różni się od wcześniejszych dokonań Oates, to jednak łatwo rozpoznamy w niej ulubione tematy pisarki: tajemnice ludzkiej natury, seks i mroczne strony osobowości.

Ozon przeniósł historię we francuskie realia, ponieważ – jak mówi – kręcenie filmu w języku innym niż ojczysty jest bardziej czasochłonne. „Podwójny kochanek” spotkał się z entuzjastyczną reakcją widzów festiwalu w Cannes. Premiera w polskich kinach zapowiedziana jest na 25 sierpnia 2017 roku.

Poniżej możecie zobaczyć pierwszą polską zapowiedź filmu „Podwójny kochanek”:

A oto nieco dłuższy, francuskojęzyczny zwiastun:

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film