Filmowa adaptacja „Straconych złudzeń” Honoré de Balzaca. Jest polski zwiastun

11 maja 2022

Dystrybutor Gutek Film zaprezentował polski zwiastun filmu „Stracone złudzenia” nakręconego na podstawie arcydzieła Honoré de Balzaca o tym samym tytule. Francuska produkcja premierowo została pokazana w Konkursie Głównym festiwalu w Wenecji, a na ostatnim rozdaniu Cezarów zdobyła aż 7 statuetek (w tym dla najlepszego filmu). Kiedy zobaczymy ją w Polsce?

Filmowe „Stracone złudzenia” koncentrują się na pochodzącym ze zdeklasowanej i zubożałej rodziny poecie Lucienie (w tej roli Benjamin Voisin), który nawiązuje romantyczną relację z lokalna arystokratką i mecenaską Madame de Bargeton (Cécile de France). Ów mezalians wiedzie młodzieńca aż na ubłocone paryskie ulice, gdzie roi się od takich jak on: utalentowanych, ambitnych, niemających nic do stracenia idealistów. Czeka ich w stolicy dobrze opłacany cynizm albo poetyczne klepanie biedy. Pióro w służbie sowicie opłacanych kalumnii lub pochlebstw, bądź wierność sprzedającej się kiepsko sztuce. Którą ze ścieżek wybierze bohater, by wedrzeć się na salony?

Jak informuje dystrybutor, Gutek Film, ekranizacja za sprawą błyskotliwej reżyserii ma trafiać w samo sedno współczesnych debat o awansie społecznym, przywilejach, elitach, mediach i pracy w kulturze. „Powieść Balzaka odsłania źródło współczesnego świata, moment, w którym cała cywilizacja miała poddać się władzy zysku” – mówi reżyser Xavier Giannoli. „Po rewolucji francuskiej pisarz zobaczył, że nadszedł nowy świat, samolubny i opętany pieniędzmi” – dodaje. Jak podkreśla, ekranizując książkę Balzaca, chciał oddać ducha tamtej epoki.

Za międzynarodowy sukces filmu odpowiada nie tylko reżyseria, ale i obsada: w roli poety-pupilka elit wystąpił Xavier Dolan („Wyśnione miłości”, „Matthias i Maxime”), markizę trzymającą władzę zagrała Jeanne Balibar („Nędznicy”), a pozbawionego skrupułów redaktora naczelnego jednego z tabloidów – Vincent Lacoste („Lolo”, „Na zawsze razem”). Na ekranie zobaczymy też Gérarda Depardieu w roli księgarza-światowca i wydawcy Dauriata.

Film „Stracone złudzenia” zostanie wyświetlony premierowo w ramach 13. Przeglądu Nowego Kina Francuskiego, który odbędzie się w dniach 10-28 czerwca w 11 miastach w Polsce. Powieść Honoré de Balzaca w tłumaczeniu Tadeusza Boya-Żeleńskiego można pobrać bezpłatnie w bibliotece internetowej Wolne Lektury.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun ekranizacji:

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film