Film na podstawie opowiadania „Drive My Car” Harukiego Murakamiego w marcu w kinach. Zobacz polski zwiastun

1 lutego 2022

Dystrybutor Gutek Film udostępnił polski zwiastun filmu „Drive My Car” nakręconego na podstawie opowiadania o tym samym tytule autorstwa Harukiego Murakamiego, które ukazało się w tomie „Mężczyźni bez kobiet”. Premiera adaptacji w kinach zapowiedziana jest na 11 marca.

W „Drive My Car” japoński reżyser Ryûsuke Hamaguchi zabiera nas w filmową przejażdżkę czerwonym Saabem 900 Turbo. Nie ogranicza się przy tym jedynie do przekładu na język kina tajemniczej, uwodzicielskiej aury książek Murakamiego, lecz rozwija zaczerpniętą z nich historię, tworząc na jej bazie własną opowieść o sekretach, zdradzie, wychodzeniu z życiowych ról, i o mężczyźnie, który kogoś stracił.

Yūsuke (w tej roli Hidetoshi Nishijima) jest aktorem i reżyserem teatralnym, a jego żona, Oto (Reika Krishima), telewizyjną scenarzystką, która lubi opowiadać historie także w łóżku – choć te scenariusze ocenzurowałaby każda stacja. Łącząca ich więź wydaje się głęboka – do momentu, gdy Oto niespodziewanie umiera, pozostawiając po sobie wiele tajemnic. Pogrążony w smutku Yūsuke wyjeżdża do Hiroszimy, by tam reżyserować w teatrze „Wujaszka Wanię”, w którym główną rolę dostaje młody aktor, Kōji (Masaki Okada). Kōji znał Oto i zna odpowiedzi na dręczące męża pytania. Czy jednak Yūsuke zdobędzie się na konfrontację z mężczyzną, z którym być może zdradzała go żona?

Obecność Oto jest w tym melancholijnym filmie stale wyczuwalna: Yūsuke puszcza bowiem w aucie kasety z czytanymi przez nią fragmentami „Wujaszka Wani”. Za kierownicą jego dopieszczonego Saaba siada wynajęta przez teatr szoferka, Misaki (Tōko Miura), której milczenie skrywa wspomnienie dawnej tragedii. Prowadzone przez kobietę auto staje się konfesjonałem dla wszystkich bohaterów, a poczynione w nim wyznania przyniosą nie tylko ulgę i spokój, ale także pozwolą stworzyć samotnikom nowe więzi.

Japoński reżyser Ryûsuke Hamaguchi z zachwytem przygląda się życiu, w którym ludzkie losy krzyżują się, plączą i prostują jak boczne drogi, miejskie ulice i estakady autostrad. Film „Drive My Car” wiezie duży ładunek emocjonalny, ale z niebywałą lekkością opowiada o samotności i traumie.

Obraz zdobył już trzy nagrody na Festiwalu w Cannes, w tym za najlepszy scenariusz, a także Złoty Glob dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Jest murowanym kandydatem do Oscara dla „najlepszego filmu międzynarodowego”, a nawet w głównej kategorii.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun „Drive My Car”. Polska premiera filmu w kinach już 11 marca:

W Polsce tom opowiadań „Mężczyźni bez kobiet” ukazał się nakładem Wydawnictwa Muza:

[am]
fot. Gutek Film


Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: film