Film „Kradnąc konie” na podstawie powieści Pera Pettersona wybrany Najlepszą Międzynarodową Adaptacją Literatury 2019 roku

23 października 2019


Norweski film „Kradnąc konie” (oryg. „Ut og stj?le hester”) w reżyserii Hansa Pettera Molanda zrealizowany na podstawie bestsellerowej powieści o tym samym tytule autorstwa Pera Pettersona został wybrany Najlepszą Międzynarodową Adaptacją Literatury 2019 roku. Werdykt ogłoszono w miniony weekend podczas Targów Książki we Frankfurcie.

Głównym bohaterem „Kradnąc konie” jest Trond Sander, 67-latek, który po śmierci żony postanawia zamieszkać na pustkowiu. Spokój, który spodziewa się znaleźć w mroźnych norweskich lasach, nie będzie jednak zupełny. Pewnej nocy poznaje swojego sąsiada, a spotkanie z nim nieoczekiwanie obudzi wspomnienia. Mężczyźni spotkali się już w 1948 roku, kiedy nastoletni Trond spędzał z ojcem wakacje na farmie. Doświadczenia, które chłopak zebrał tego niezwykłego lata ? tragiczna śmierć niewinnej osoby, gorycz zdrady, pierwsza miłość i pierwsze doświadczenia erotyczne ? miały wpływ na cały jego dalszy los. „Kradnąc konie” to nastrojowa opowieść o upływie czasu, zmieniających się niepostrzeżenie etapach naszego życia. Fascynujące, parne, pełne emocji lato młodego bohatera miesza się z chłodną, spokojną aurą jego starości. Książka Pera Pettersona ukazała się w Polsce w 2008 roku nakładem Wydawnictwa W.A.B. W marcu 2019 roku do kin w Norwegii weszła ekranizacja powieści, w której główną rolę zagrał Stellan Skarsg?rd.

„Reżyser Hans Petter Moland, który zdołał przekonać autora Pera Pettersona do współpracy przy scenariuszu, opowiada swoją kongenialną filmową adaptację za pomocą retrospekcji, tak jak książka, na której się opiera. Przede wszystkim udaje mu się przetransponować nieustępliwość i dzikość krajobrazu wschodniej Norwegii na fizycznie potężne obrazy. Szwedzki aktor Stellan Skarsg?rd, bez którego trudno sobie dziś wyobrazić skandynawskie kino, obdarza stoickim spokojem rozgoryczonego Tronda, który spogląda wstecz na swoją młodość latem 1948 roku” ? powiedział Beat Glur, przewodniczący jury Nagród Filmowych Frankfurckich Targów Książki.

Filmu „Kradnąc konie” nie mogliśmy jeszcze zobaczyć na ekranach polskich kin, ale w sieci dostępny jest zwiastun z angielskimi napisami, którzy możecie obejrzeć poniżej:

Nagroda dla Najlepszej Międzynarodowej Adaptacji Literatury przyznawana jest podczas Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie już od 2004 roku. W ostatnich latach otrzymali ją m.in. Anton Corbijn za „Bardzo poszukiwanego człowieka”, Todd Haynes za „Carol”, Tom Ford za „Zwierzęta nocy”, Isabel Coixet za „Księgarnię z marzeniami”, a w 2018 roku Daniel Alfredson za film „Intrigo: śmierć autora”.

Od niedawna wręczana jest także osobna nagroda dla najlepszej adaptacji w kategorii „film dla dzieci i młodzieży”. W tym roku postanowiono docenić holenderską produkcję „Niezwykłe lato z Tess” w reżyserii Stevena Woulterlooda na podstawie książki Anny Woltz. Jest to wakacyjna opowieść o chłopcu imieniem Sam, który wraz z rodziną wyjeżdża na wyspę Terschelling. Plany na zabawę biorą w łeb, gdy jego brat łamie nogę na plaży. Sam rozmyśla nad tym, że jako najmłodsze dziecko pewnego dnia zostanie sam, bo cała jego rodzina na pewno umrze przed nim. Aby przygotować się na to, rozpoczyna „trening samotności”. Trening nie powiedzie się, ponieważ chłopak pozna Tess, miejscową dziewczynę, która zdaje się jeszcze bardziej osobliwa od niego i skrywa jakąś tajemnicę. To dzięki niej Sam zda sobie sprawę, że dążenie do oderwania się od rodziny nie jest właściwą drogą do zrozumienia samotności. „Niezwykłe lato z Tess” wyświetlano we wrześniu w wybranych kinach w Polsce w ramach festiwalu Kino Dzieci. Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu:

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film