Etgar Keret nakręcił wspólnie z żoną miniserial na podstawie własnych opowiadań. Zobacz zwiastun

25 marca 2020


Etgar Keret jest nie tylko uznanym pisarzem, ale też filmowcem z pewnym doświadczeniem. W 2007 roku wspólnie z żoną nakręcił pełnometrażowy film „Meduzy”. Po latach para wróciła za kamerę, żeby zrealizować miniserial na podstawie opowiadań Kereta.

Francuskojęzyczny miniserial nosi tytuł „L’agent immobilier” (z fr. „Pośrednik”). „To dobre określenie dla roli rodzica. Miniserial opowiada historię faceta, który chce być dobrym synem, a także dobrym ojcem dla swojej córki. To wystarczy, aby stworzyć niewyobrażalne piekło” ? mówi Keret. „Dla mnie mówienie o relacjach między rodzicami a dziećmi jest sposobem na mówienie o życiu”.

Głównym bohaterem miniserialu jest Olivier, spłukany agent nieruchomości, sypiający w mieszkaniach, które powinien sprzedawać. Śmierć jego matki przynosi wiele niespodzianek. Jedną z nich jest bardzo nieoczekiwany spadek: kamienica na obrzeżach Paryża! W Oliviera wstępuje nowa nadzieja. Wierzy, że wreszcie będzie w stanie spłacić zaległe alimenty, odbudować relacje z córką, pomóc ojcu i porozumieć się z byłą żoną. Jego optymizm znika, gdy jedzie zobaczyć budynek. Okazuje się, że kamienica jest całkowicie zaniedbana i staje się ciężarem, którego nie potrzebował. Co więcej, na samej górze mieszka starsza kobieta, Liliane, przez którą nie może sprzedać nieruchomości.

W jednej z epizodycznych ról występuje też Etgar Keret.

Szamocząc się między szantażem, długami i groźbami, Olivier stara się zachować spokój. Jego jedynym przyjacielem jest gadająca rybka, którą uratował od śmierci. Okazuje się ona godnym zaufania powiernikiem i doradcą.
Niespodziewanie Olivier odkrywa, że może podróżować w czasie. Czy będzie w stanie zmienić swoją przeszłość, a co ważniejsze, czy jego przeszłość będzie w stanie zmienić boleśnie skomplikowaną teraźniejszość, w której się znalazł?

„L’agent immobilier” określany jest jako połączenie Davida Lyncha z Charliem Chaplinem. Miniserial, który w zabawny sposób ma odsłaniać najciemniejsze zakamarki naszej podświadomości, składa się z czterech 45-minutowych odcinków. Scenariusz na podstawie własnych opowiadań Etgar Keret napisał wspólnie z żoną Shirą Geffen. Oboje też zajęli się reżyserią. W głównej roli występuje Mathieu Amalric („Oficer i szpieg”). Towarzyszą mu Eddy Mitchell, Nicole Shirer, Sarah Adler i Michelangelo Marchese. W epizodzie występuje również sam Etgar Keret.

Premiera „L’agent immobilier” zapowiedziana jest na 7 maja na francuskim kanale Arte. Poniżej możecie zobaczyć zwiastun miniserialu (z angielskimi napisami):

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: film