Ekranizacje „Pinokia” w reżyserii Roberta Zemeckisa i Guillerma del Tora. Czym będą się różnić? Zobaczcie pierwsze zwiastuny

2 czerwca 2022

W tym roku na ekrany wejdą dwie duże produkcje na podstawie „Pinokia” Carla Collodiego – jedna w reżyserii Roberta Zemeckisa, a druga zrealizowana przez Guillerma del Tora. Choć pierwowzór literacki jest ten sam, to czekają nas najprawdopodobniej zupełnie odmienne adaptacje. Czym się będą różnić?

Disney wyciąga najcięższe działa, by promować swoją platformę streamingową. Do coraz liczniejszych seriali ze świata „Gwiezdnych wojen”, a także wielu innych odcinkowych produkcji, które są lub znajdą się w ofercie serwisu, dołączają wysokobudżetowe filmy fabularne. Najnowsza ekranizacja „Pinokia” w reżyserii Roberta Zemeckisa, w której występuje Tom Hanks, nie trafi do kin, lecz bezpośrednio na Disney +.

W zapowiadanym filmie Hanks wciela się w Gepetta, który rzeźbi drewnianą kukiełkę o imieniu Pinokio. Jednej nocy starzec, który bardzo chciałby mieć własnego syna, wypowiada życzenie, by lalka ożyła i stała się prawdziwym chłopcem. Błękitna Wróżka postanawia spełnić pragnienie Gepetta. Pinokio rzeczywiście ożywa, ale zanim zyska ludzkie ciało, będzie musiał udowodnić, że jest odważny, prawdomówny i niesamolubny. A to nie jest łatwe, gdy za domem czeka na niego świat pełen pokus i fałszywych przyjaciół.

Nowy „Pinokio” Disneya nie jest bezpośrednią ekranizacją książki, lecz aktorską wersją klasycznej animacji z 1940 roku – na podobnej zasadzie, na jakiej w ostatnich latach nakręcono „Księgę dżungli”, „Króla Lwa”, „Dumba” czy „Piękną i bestię”. Aczkolwiek bajka sprzed 80 lat była złagodzoną, ale stosunkowo wierną adaptacją powieści Carla Collodiego, więc możemy spodziewać się, że i tym razem będzie podobnie.

Obok Hanksa na ekranie zobaczymy Cynthię Erivo jako Błękitną Wróżkę, Luke’a Evansa w roli podstępnego Woźnicy i Giuseppe Battistona jako dyrektora teatru lalek Strombolliego. W oryginale głosu Hipolitowi Świerszczowi udzieli Joseph Gordon-Levitt, a Pinokiu – Benjamin Evan Ainsworth. Scenariusz filmu to wspólne dzieło reżysera Roberta Zemeckisa i Chrisa Weitza.

„Pinokio” trafi na platformę Disney+ 8 września. Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu:

Produkcja Disneya nie jest jedyną adaptacją przygód Pinokia, która w tym roku znajdzie się na ekranach. Na grudzień 2022 roku zapowiedziany jest również autorski musical zrealizowany metodą animacji poklatkowej przez reżysera Guillerma del Tora. Ekranizacja ta różnić się będzie nie tylko gatunkową konwencją, ale także podejściem do literackiego pierwowzoru. „Pinokio” del Tora ma być mroczną wersją historii opisanej przez Collodiego, Akcję osadzono w latach 30. XX wieku w faszystowskich Włoszech, a źródłem wizualnych inspiracji są ilustracje do książki wykonane w 2002 roku przez Grisa Grimly’ego.

Narratorem opowieści w wersji oryginalnej ma być Ewan McGregor, użyczający głosu Świerszczowi, Gepetto przemówi głosem Davida Bradleya, a Pinokio – debiutującego Gregory’ego Manna. W gwiazdorskiej obsadzie znaleźli się również: Finn Wolfhard, Cate Blanchett, John Turturro, Ron Perlman, Tim Blake Nelson, Burn Gorman, Christoph Waltz i Tilda Swinton.

Film zostanie pokazany na platformie Netflix, a poniżej możecie zobaczyć pierwszą krótką zapowiedź tej wersji „Pinokia”:

[am]

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: film