Ekranizacja „Wotum nieufności” Remigiusza Mroza. Premiera serialu zapowiedziana na 14 października

10 października 2022

14 października w Polsat Box Go odbędzie się premiera serialu „Wotum nieufności” na podstawie powieści Remigiusza Mroza. Fabuła produkcji ukazuje brutalny i często niesprawiedliwy świat polityki. W ekranizacji wystąpiła plejada polskich aktorów, m.in.: Antoni Pawlicki, Katarzyna Dąbrowska, Zofia Wichłacz, Leszek Lichota, Grzegorz Małecki i Dorota Kolak.

„Wotum nieufności” to serial z gatunku political fiction będący ekranizacją powieści o tym samym tytule. Produkcja przedstawia starcia polityków fikcyjnych polskich partii politycznych. Głównymi bohaterami są posłowie przeciwnych frakcji – Patryk Hauer (Antoni Pawlicki), wschodząca gwiazda sceny politycznej, oraz Marszałek Sejmu Daria Seyda (Katarzyna Dąbrowska). Ich codzienność przesycona jest intrygami i okrutną walką o władzę. Wszystko zmienia się, gdy podczas prac komisji śledczej Hauer odkrywa polityczną intrygę. Dzieli ich wszystko, ale połączy ten sam cel – odkryć i ujawnić, kto stoi za spiskiem sięgającym najistotniejszych osób w kręgach władzy.

(fot. Anna Włoch/Grzegorz Press/Polsat)

„Nie ma tu bezpośrednich odnośników do naszej sceny politycznej, co samo się nasuwa, bo książka została napisana kilka lat temu. Opowieść osadziliśmy minimalnie w przyszłości, jesteśmy w niej już po wojnie, scena polityczna w naszym świecie się zmieniła, układ sił trochę się zmienił, natomiast nie ma bezpośrednich przełożeń, to znaczy nie powiemy sobie, widząc postać, że to jest ten, a to jest ten, którego znamy z wiadomości lub gazet. Nie jest naszym celem to, żeby portretować naszą scenę polityczną. Mamy ją zmyśloną” – mówi Łukasz Palkowski, reżyser serialu, który wcześniej współtworzył takie produkcje, jak „Behawiorysta”, „Bogowie” czy „Chyłka”.

(fot. Anna Włoch/Grzegorz Press/Polsat)

Za scenariusz „Wotum nieufności” odpowiadają Wiktor Piątkowski („Wataha”, „Gliniarze”, „Wojenne Dziewczyny”) i Joanna Kozłowska. Zdjęcia zrealizował Mateusz Wichłacz („Chyłka”, „Skazane”). W obsadzie znaleźli się m.in.: Antoni Pawlicki, Katarzyna Dąbrowska, Zofia Wichłacz, Leszek Lichota, Anna Mrozowska, Dorota Kolak, Józef Pawłowski, Cezary Łukaszewicz, Grzegorz Małecki, Piotr Głowacki. Cały sezon serialu liczy 6 odcinków.

(fot. Anna Włoch/Grzegorz Press/Polsat)

„Zobaczymy fenomenalną obsadę, z której jestem niezwykle zadowolony, która sprawdza się wyśmienicie. Zobaczymy historię, która nie będzie zbyt zaskakująca dla każdego, kto czytał książkę, ponieważ nie odbiegamy jakoś bardzo daleko od opowieści książkowej. To jest ta sama historia. Oczywiście ona się różni na ekranie od tej na papierze. Musi się różnić. Ma kilka elementów więcej, kilka elementów mniej. Natomiast dla tych, którzy nie czytali książki, będzie to bardzo ciekawa podróż za kulisy polityki, na której może nie skupiamy się jakoś szczególnie, dlatego że bardziej interesuje nas tajemnica czy wątek kryminalny, który gdzieś pod spodem tej całej opowieści się toczy. Mogę obiecać emocje i mam nadzieję, że to, jak nas ta historia zafascynowała, zafascynuje również widzów” – zachęca Palkowski.

(fot. Anna Włoch/Grzegorz Press/Polsat)

Autor literackiego pierwowzoru, Remigiusz Mróz, uważa, że to najlepsza z jego dotychczasowych ekranizacji, a i w przyszłości poprzeczkę może być trudno przeskoczyć. Jednocześnie potwierdza, że serial będzie bliski książce. „Wiktor Piątkowski i Joanna Kozłowska stworzyli prześwietne scenariusze, a na ich fundamencie cała ekipa wzniosła coś, co ma szansę zapisać się w historii polskiej kinematografii. Będę chwalić wszystkich i każdego z osobna, bo jest za co – na razie powiem jednak tylko tyle, że tym razem można liczyć na dość wierną adaptację. Bohaterowie książkowi, ich relacje i dynamika są genialnie oddane przez plejadę wybitnych aktorów. Lokalizacje powieściowe rzeczywiście pojawiają się na ekranie i same w sobie stają się bohaterami. A fabuła – choć niepozbawiona niespodzianek – będzie odwzorowaniem tej książkowej. Na obraz zostały przekute też wszystkie te smaczki, które sprawiły, że ta opowieść miała swój niepowtarzalny sznyt” – pisał Mróz na swoim profilu na Facebooku.

Pierwszy odcinek nowej produkcji pojawi się w serwisie Polsat Box Go w piątek 14 października, kolejne mają być dodawane w każdy piątek. Będzie można je oglądać w dowolnym miejscu i czasie, na dowolnie wybranym urządzeniu, w ramach pakietu Polsat Box Go Premium. Z okazji premiery serialu 12 października nakładem Wydawnictwa Filia ukaże się wznowienie książki w filmowej okładce.

[am]
fot. główna: Anna Włoch/Grzegorz Press/Polsat


Tematy: , , , , ,

Kategoria: film