Ekranizacja „Wakacji Mikołajka” bije frekwencyjne rekordy w polskich kinach

21 sierpnia 2014

Wakacje-Mikolajka-sukces-1
Zaledwie pięciu dni potrzebowała komedia „Wakacje Mikołajka”, by przekroczyć w polskich kinach pułap 100 000 widzów! W zdobyciu serc dużej i małej publiczności pomogła filmowi pełna uroku fabuła, przebojowi bohaterowie oraz iskrząca humorem, krajowa wersja językowa autorstwa twórców dubbingu do kinowego przeboju „Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości”.

„Kręcąc pierwszy film staraliśmy się pogłębić postaci rodziców, żeby stał się on bardziej uniwersalny, interesujący dla osób w różnym wieku. Nic więc dziwnego, że w drugiej części postanowiliśmy pójść tym samym tropem” ? tłumaczy Laurent Tirard, reżyser filmu, który przed „Wakacjami Mikołajka” uraczył widzów m.in. obrazem „Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości”. „Jako widz uwielbiam to, co zapoczątkował Pixar filmem 'Toy Story’. Przedtem filmy animowane były robione wyłącznie z myślą o dziecięcej widowni. Bardzo podoba mi się ten nowy trend, by włączać dorosłych w zabawę z oglądania animacji. Prawdopodobnie jestem jedną z niewielu osób, które mają rozdwojenie jaźni ? odbierają filmy i na poziomie dziecka, i dorosłego. Nie mam żadnego problemu w utożsamianiu się z dziecięcą publicznością, gdy piszę scenariusz i równie łatwo przychodzi mi budowanie równoległej narracji dedykowanej dorosłym” ? wyjaśnia twórca.

Wakacje-Mikolajka-sukces-2

Nowy Mikołajek to pełna uroku i humoru ekranizacja opowiadań autorstwa René Goscinnego i Jean-Jacquesa Sempégo, które od pięćdziesięciu lat stanowią ulubioną lekturę i rozrywkę dla kolejnych pokoleń. W dorosłej obsadzie filmu możemy zobaczyć m.in. dwukrotną zdobywczynię Cezara ? Valérie Lemercier i laureata tej nagrody, znanego z komediowego przeboju „Jeszcze dalej niż Północ” ? Kada Merada. W polskiej wersji językowej ? przygotowanej przez twórców kinowego przeboju „Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości” ? powracają, jako rodzice Mikołajka, Tomasz Kot i Agata Kulesza.

Wakacje-Mikolajka-sukces-3

Z ostatnim szkolnym dzwonkiem Mikołajek pakuje walizki i w towarzystwie rodziców i babci wyrusza na upragnione wakacje nad morze. Na malowniczych plażach pensjonatu Rybitwa chłopiec szybko pozna nowych, oddanych przyjaciół. Wśród nich znajdują się: Błażej, który nie jest na wakacjach, bo jest? miejscowy, Fortunat ? łakomczuch potrafiący zjeść dosłownie wszystko, Dżodżo, którego akcent rozbawia do łez, płaczliwy Kryspin, a także przemądrzalec Kosma. Dla ich wesołej paczki każdy dzień to doskonała okazja do nowych przygód. Sprawy i zabawy skomplikują się jednak, gdy do grona małych rozrabiaków dołączy pierwsza dziewczynka ? małomówna Izabela. Mikołajek, jak zwykle wierny swojej szkolnej miłości ? Jadwini, zrobi wszystko, by pozbyć się niechcianej towarzyszki. Wraz z przyjaciółmi zaczyna knuć kolejne, coraz śmieszniejsze i wymyślniejsze plany, mające zmusić Izabelę i jej rodziców do opuszczenia kurortu. Zanim sprawa znajdzie swój finał, pośród plaż, hotelów i lasów nasi bohaterowie przeżyją wakacje, których i oni, i dorośli już nigdy nie zapomną.

Wakacje-Mikolajka-sukces-4

Z okazji premiery filmu wydawnictwo Nasza Księgarnia wznowiło w zupełnie nowej szacie graficznej słynny cykl książek francuskich autorów, humorysty René Goscinnego i rysownika Jeana-Jacquesa Sempégo: „Mikołajek”, „Rekreacje Mikołajka”, „Mikołajek i inne chłopaki”, „Wakacje Mikołajka” oraz „Mikołajek ma kłopoty”. Z kolei nakładem wydawnictwa Znak Emotikon do księgarń trafiła książka „Wakacje Mikołajka”. Należy jednak zaznaczyć, że jej autorami nie są Goscinny i Sempé, lecz powstała ona na podstawie scenariusza filmowego.

mikolajek-nasza-ksiegarnia

fot. Jean Marie Leroy

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: film